1 694 684 SEK
Omsättning
▼ 29,3%
91 585 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 434,3%
24%
Soliditet
God
5,4%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:601 236 SEK
Skulder:-456 809 SEK
Substansvärde:144 427 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning på 29,2% men samtidigt en dramatisk resultatförbättring på 434,3%. Detta tyder på en genomgående omstrukturering eller kostnadsrationalisering där företaget har lyckats öka lönsamheten avsevärt trots lägre intäkter. Den starka tillväxten i eget kapital med över 100% visar på förbättrad finansiell styrka, men den låga soliditeten på 24% och minskande tillgångar indikerar fortfarande utmaningar.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom musik-, dans- och liveproduktion samt uthyrning av teknik och tekniker. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan vara cyklisk med variationer i omsättning beroende på antal och storlek på produktioner. 2023 verkar ha varit ett år med färre men mer lönsamma projekt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 17 140 SEK till 91 585 SEK, en ökning med 74 445 SEK (+434,3%). Denna kraftiga förbättring trots lägre omsättning indikerar effektiviseringar och bättre kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 24,0% är relativt låg och indikerar att företaget är skuldsatt. Detta är vanligt i tekniktunga branscher med investeringsbehov, men bör övervakas noggrant.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 71 912 SEK till 144 427 SEK, en tillväxt på 72 515 SEK (+100,8%). Denna fördubbling kommer främst från årets vinst på 91 585 SEK, vilket visar att företaget har behållit merparten av vinsten i verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 395 301 SEK till 1 694 684 SEK, en nedgång på 700 617 SEK (-29,2%). Detta kan tyda på färre projekt eller mindre omfattande produktioner under 2023.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 700 617 SEK kan indikera förlorade kunder eller minskad efterfrågan
  • Låg soliditet på 24,0% begränsar företagets möjlighet att ta på sig ytterligare lån för investeringar
  • Minskande tillgångar på 80 297 SEK kan tyda på avveckling av equipment eller minskade investeringar

Möjligheter

  • Exceptionell resultatförbättring med 74 445 SEK visar på effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 72 515 SEK stärker företagets finansiella bas
  • Vinstmarginal på 5,4% klassificeras som stabil trots utmanande marknadsförhållanden