3 346 000 SEK
Omsättning
▲ 6,8%
2 260 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 14,2%
67%
Soliditet
Mycket God
67,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
475 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-09-30

Substansvärdering

Tillgångar:7 382 917 SEK
Skulder:-1 784 473 SEK
Substansvärde:2 565 042 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 67,5% och soliditeten på 67,0% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Alla viktiga parametrar visar stark tillväxt, särskilt eget kapital som ökat med 44,4%, vilket tyder på att vinsterna har reinvestierats i verksamheten. Företaget verkar befinna sig i en expansiv fas med goda förutsättningar för fortsatt tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver partihandel med textilvaror, uppfödning och träning av hästar samt förvaltning av värdepapper. Den kombinerade verksamheten med fysiska varor och finansiell förvaltning kan förklara den exceptionellt höga vinstmarginalen, särskilt om värdepappersförvaltningen genererat betydande vinster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 1 979 000 SEK till 2 260 000 SEK, en ökning på 14,2% som indikerar effektiv kostnadskontroll och/eller förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 67,0% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 776 289 SEK till 2 565 042 SEK, en tillväxt på 44,4% som främst drivs av det starka resultatet och eventuella andra insättningar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 131 989 SEK till 3 346 313 SEK, en tillväxt på 6,8% som visar en stabil försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är diversifierad över tre olika branscher vilket kan medföra komplexitet i verksamhetsstyrningen
  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen kan vara svår att upprätthålla långsiktigt, särskilt om den drivs av volatila värdepappersvinster

Möjligheter

  • Stark balansräkning med hög soliditet ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Positiv utveckling i alla nyckeltal indikerar en välfungerande verksamhet med god tillväxtpotential
  • Kombinationen av fysisk handel och finansiell förvaltning skapar diversifierade intäktskällor

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+6,8%), resultat (+14,2%), eget kapital (+44,4%) och tillgångar (+14,1%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga nyckeltal indikerar ett företag i stark tillväxtfas med excellenta finansiella förhållanden.