6 016 111 SEK
Omsättning
▼ 16,4%
1 372 015 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 12,3%
63,5%
Soliditet
Mycket God
23,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
900 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-31

Substansvärdering

Tillgångar:6 955 520 SEK
Skulder:-2 287 557 SEK
Substansvärde:3 444 587 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande nedåtgående trender i omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 23,8% och den starka soliditeten på 63,5% indikerar ett effektivt och stabilt företag på kort sikt. Den betydande ökningen av eget kapital med 37,8% är en positiv indikator på finansiell styrka. Dock är de kraftiga nedgångarna i omsättning (-16,4%) och resultat (-12,3%) anmärkningsvärda och tyder på utmaningar i försäljning eller marknadsförhållanden. Företaget verkar vara i en fas där det behåller hög lönsamhet men samtidigt krymper i storlek.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett lantbruksföretag baserat i Falkenberg som är verksamt inom svinuppfödning och lantbruksentreprenad sedan registrering 2014. Denna verksamhetstyp är vanligtvis kapitalintensiv med långa produktionscykler och känslig för råvarupriser och efterfrågan på livsmedelsmarknaden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 564 546 SEK till 1 372 015 SEK, en minskning på 192 531 SEK eller -12,3%. Trots lägre omsättning lyckades företaget bevara en mycket hög vinstnivå.

Soliditet: Soliditeten på 63,5% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnittet. Detta innebär att företaget har låg belåning och klarar av motståndskraft vid ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 2 499 852 SEK till 3 444 587 SEK, en tillväxt på 944 735 SEK eller +37,8%. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av att årets vinst på 1 372 015 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 7 465 171 SEK till 5 771 547 SEK, en nedgång på 1 693 624 SEK eller -16,4%. Detta indikerar en betydande kontraktion i försäljningsvolym eller priser.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på -16,4% kan indikera förlorade marknadsandelar, sämre marknadsförhållanden eller produktionsproblem.
  • Minskande tillgångar från 8 233 365 SEK till 6 955 520 SEK (-15,5%) kan tyda på nedskärningar eller avyttringar som påverkar den långsiktiga kapaciteten.
  • Branschens cykliska natur och säsongsbetonade variationer utgör en pågående risk för ett lantbruksföretag.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 23,8% ger utrymme för investeringar och prisjusteringar vid konkurrens.
  • Exceptionellt stark soliditet på 63,5% ger finansiell stabilitet och möjlighet till strategiska investeringar utan extern finansiering.
  • Den betydande ökningen av eget kapital med 944 735 SEK stärker balansräkningen och ger bättre förhandlingsposition gentemot leverantörer och långivare.