6 103 000 SEK
Omsättning
▲ 50,5%
656 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 626,3%
39%
Soliditet
God
10,2%
Vinstmarginal
Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-04-18

Substansvärdering

Tillgångar:1 639 495 SEK
Skulder:-960 831 SEK
Substansvärde:523 199 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling under 2022 med genomgående förbättringar inom alla nyckeltal. Den kraftiga omsättningstillväxten på över 50% kombinerat med en resultatförbättring på över 1600% indikerar en mycket framgångsrik verksamhetsutveckling. Den höga vinstmarginalen på 10,2% och den förbättrade soliditeten visar att tillväxten har skett på ett lönsamt och finansiellt sunt sätt. Företaget har gått från en relativt svag finansiell position till en stark och stabil situation på bara ett år.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver måleriverksamhet med säte i Ulricehamn. Som ett tjänsteföretag inom byggbranschen är det typiskt att ha relativt låga tillgångar men god lönsamhet vid effektiv drift. Den starka tillväxten kan tyda på framgångsrika uppdrag eller expansion i nya marknader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 38 000 SEK till 656 000 SEK, en ökning på 618 000 SEK eller 1626,3%. Denna extremt starka resultatförbättring indikerar både högre volym och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 39,0% är god och indikerar en finansiellt stabil position. Detta är en betydande förbättring från föregående år och placerar företaget i en trygg position för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 108 435 SEK till 523 199 SEK, en tillväxt på 414 764 SEK eller 382,5%. Denna kraftiga förbättring beror främst på det starka årets resultat som tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 477 634 SEK till 6 408 034 SEK, en tillväxt på 1 930 400 SEK eller 50,5%. Detta visar en mycket stark försäljningsutveckling som troligen beror på fler eller större uppdrag.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Byggbranschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida uppdragsvolym
  • Kraftig expansion kan kräva ytterligare investeringar i personal och utrustning

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 10,2% ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Stark tillgångstillväxt på 97,8% till 1 639 495 SEK ger bättre kapacitet för större uppdrag
  • Förbättrad soliditet ökar möjligheterna till finansiering och uppdragsfortsättning

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+50,5%), resultat (+1626,3%), eget kapital (+382,5%) och tillgångar (+97,8%). Denna enhetligt positiva utveckling över alla nyckeltal indikerar en mycket framgångsrik omstrukturering eller marknads expansion. Företaget har transformerats från en relativt svag position till en stark och lönsam verksamhet på ett enda år.