2 423 000 SEK
Omsättning
▲ 15,2%
355 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 19,9%
17,7%
Soliditet
Stabil
14,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 705 925 SEK
Skulder:-3 010 874 SEK
Substansvärde:504 651 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i omsättning, resultat och eget kapital, men samtidigt en oroande minskning av tillgångarna. Den höga vinstmarginalen på 14,5% indikerar effektiv verksamhetsstyrning, medan den låga soliditeten på 17,7% pekar på utmaningar i balansräkningen. Företaget verkar vara i en fas där lönsamheten förbättras men strukturella förändringar pågår som påverkar tillgångsbasen negativt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet, förvaltning och drifttjänster inom IT-branschen och är fortfarande under uppbyggnad enligt årsredovisningen. Detta är typiskt för ett IT-konsultföretag där personal och kompetens är huvudtillgångar snarare än fysiska tillgångar, vilket förklarar den relativt låga soliditeten som är vanlig i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 296 000 SEK till 355 000 SEK, en ökning på 19,9% som överträffar omsättningstillväxten och indikerar förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 17,7% är låg och indikerar ett högt belåningsgrad, vilket är riskabelt vid ekonomiska nedgångar men samtidigt vanligt för kunskapsintensiva företag i tillväxtfas.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 399 470 SEK till 504 651 SEK, en tillväxt på 26,3% som huvudsakligen kan förklaras av årets vinst på 355 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 148 131 SEK till 2 455 895 SEK, en tillväxt på 15,2% som visar att företaget lyckats expandera sin verksamhet trots att det fortfarande är under uppbyggnad.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 10,8% från 4 155 179 SEK till 3 705 925 SEK, vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller nedskrivningar
  • Låg soliditet på 17,7% gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar och räntehöjningar
  • Företaget är fortfarande under uppbyggnad vilket innebär fortsatt osäkerhet i verksamhetsutvecklingen

Möjligheter

  • Stark resultattillväxt på 19,9% överträffar omsättningstillväxten vilket visar förbättrad effektivitet
  • Hög vinstmarginal på 14,5% indikerar konkurrenskraftiga priser och kostnadskontroll
  • Eget kapital ökade med 26,3% vilket stärker företagets finansiella bas för framtida investeringar