3 773 000 SEK
Omsättning
▲ 36,1%
434 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 23%
70,4%
Soliditet
Mycket God
11,3%
Vinstmarginal
Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-29

Substansvärdering

Tillgångar:1 375 411 SEK
Skulder:-407 557 SEK
Substansvärde:967 854 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckeltal. Den höga soliditeten på över 70% kombinerat med en vinstmarginal på 11,3% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet. Den snabba tillväxten i både omsättning och resultat tyder på en stark marknadsposition och effektiv verksamhetsstyrning. Företaget befinner sig i en expansiv fas med god finansiell styrka.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom byggnadssnickeriarbeten som altanbyggen, takbyten, fasadbyten, fönsterbyten samt om- och tillbyggnader. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och kräver investeringar i material och arbetskraft innan betalning erhålls, vilket gör den starka soliditeten och tillgångstillväxten särskilt imponerande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 353 000 SEK till 434 000 SEK, en ökning med 81 000 SEK eller 22,9%. Denna lönsamhetsförbättring är anmärkningsvärd i kombination med den snabba omsättningstillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 70,4% är exceptionellt hög och indikerar mycket låg belåningsgrad. Detta ger företaget god kreditvärdighet och finansiell flexibilitet för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 625 880 SEK till 967 854 SEK, en tillväxt på 341 974 SEK eller 54,6%. Denna starka kapitaltillväxt drivs främst av årets goda resultat och stärker företagets finansiella fundament.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 772 953 SEK till 3 840 916 SEK, en tillväxt på 1 067 963 SEK eller 38,5%. Detta visar en mycket stark försäljningsutveckling och framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxttakten kan medföra kapacitetsutmaningar och kvalitetsrisk om inte resurserna skalas upp i takt med orderstocken
  • Byggbranschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida tillgång på projekt och kunders betalningsförmåga

Möjligheter

  • Den starka soliditeten på 70,4% ger utrymme för att finansiera ytterligare expansion och investeringar utan extern finansiering
  • Den höga vinstmarginalen på 11,3% visar på förmåga att prissätta tjänster konkurrenskraftigt samtidigt som lönsamheten bibehålls
  • Tillgångstillväxten på 18,2% till 1 375 411 SEK indikerar investeringar i verksamheten som kan bära framtida tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättningstillväxt (+36,1%), resultattillväxt (+22,9%), eget kapital tillväxt (+54,6%) och tillgångstillväxt (+18,2%). Denna konsekventa positiva utveckling across alla områden indikerar en välbalanserad och hållbar tillväxt.