907 389 SEK
Omsättning
▼ 14,2%
204 779 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 33,5%
91,7%
Soliditet
Mycket God
22,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 259 922 SEK
Skulder:-30 662 SEK
Substansvärde:868 476 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundförhållanden men oroande negativa trender i rörelseprestanda. Den exceptionellt höga soliditeten på 91,7% och det starka eget kapital på 868 476 SEK indikerar ett företag med minimal skuldsättning och god finansiell stabilitet. Trots detta uppvisar företaget en markant nedgång i både omsättning (-14,2%) och resultat (-33,5%), vilket pekar på utmaningar i den operativa verksamheten. Den höga vinstmarginalen på 22,6% är dock en positiv indikator på att företaget fortfarande är mycket lönsamt per såld krona, trots den minskade omsättningsvolymen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver fysioterapeutisk verksamhet samt utbildning inom detta område. Detta är en tjänstebaserad verksamhet där personalens kompetens och tid är den främsta tillgången, vilket förklarar den relativt låga tillgångsbasen jämfört med till exempel produktionsföretag. Verksamheten startade 2020 och har därmed varit verksamt under en period med pandemi och eventuella efterföljande marknadsjusteringar inom vårdsektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 307 877 SEK till 204 779 SEK, en minskning på 103 098 SEK eller 33,5%. Nedgången är större procentuellt än omsättningsminskningen, vilket kan indikera stigande kostnader eller lägre marginaler på de kvarvarande uppdragen.

Soliditet: Soliditeten på 91,7% är exceptionellt hög och visar att företaget i princip är skuldfritt. Detta ger en mycket stor finansiell buffert och säkerhet, men kan också indikera en försiktig eller suboptimal användning av kapital för tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 749 970 SEK till 868 476 SEK, en tillväxt på 118 506 SEK eller 15,8%. Denna förbättring beror helt på att årets vinst på 204 779 SEK lades till i kapitalet, vilket överstiger eventuella utdelningar eller förluster.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 057 998 SEK till 907 389 SEK, en nedgång på 150 609 SEK eller 14,2%. Detta är en betydande försämring som kan tyda på färre kundbesök, lägre priser eller en kombination av båda.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig minskning av omsättning på 150 609 SEK från föregående år, vilket om den fortsätter kan äta upp den finansiella bufferten.
  • Resultatet sjönk kraftigt med 103 098 SEK, vilket visar på tryck på lönsamheten utöver den renodlade omsättningsminskningen.
  • Företagets verksamhetsmodell kan vara sårbar för konjunktursvängningar eller konkurrens i den fysioterapeutiska branschen.

Möjligheter

  • Den extremt höga soliditeten på 91,7% ger ett mycket stabilt fundament för att investera i marknadsföring, ny personal eller att köpa ut konkurrenter för att vända trenden.
  • En vinstmarginal på 22,6% klassificeras som mycket hög och visar att företaget har en mycket lönsam kärnverksamhet när det väl har kunder.
  • Tillgångarna ökade med 57 471 SEK till 1 259 922 SEK, vilket kan indikera investeringar som kan bära frukt i framtiden.