18 466 418 SEK
Omsättning
▲ 68%
2 394 565 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 54,2%
65,6%
Soliditet
Mycket God
12,8%
Vinstmarginal
Hög
2 600 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-05

Substansvärdering

Tillgångar:11 772 845 SEK
Skulder:-4 048 041 SEK
Substansvärde:7 724 804 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande tillväxt inom alla nyckeltal. Omsättningen har ökat med 68% och resultatet med 54% på ett år, vilket indikerar en mycket framgångsrik verksamhetsutveckling. Den höga soliditeten på 65,6% kombinerat med en vinstmarginal på 12,8% placerar företaget i en mycket stabil finansiell position. Den snabba tillväxten tyder på att företaget har lyckats etablera sig starkt på marknaden för applikationsutveckling inom redovisning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver applikationsutveckling inom redovisning och administration, en bransch med stark efterfrågan på digitalisering och effektivisering av ekonomiprocesser. Den snabba tillväxten är typisk för framgångsrika tech-bolag som lyckats kapitalisera på den ökande digitaliseringstrenden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 1 552 924 SEK till 2 394 565 SEK, en ökning med 841 641 SEK eller 54,2%. Denna lönsamhetsförbättring visar att företaget inte bara växer utan också behåller en god vinstmarginal.

Soliditet: Soliditeten på 65,6% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och kan finansiera sin verksamhet huvudsakligen med eget kapital, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 6 923 417 SEK till 7 724 804 SEK, en ökning med 801 387 SEK. Denna tillväxt är huvudsakligen driven av årets starka resultat, vilket stärker företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 11 321 255 SEK till 18 693 276 SEK, en ökning med 7 372 021 SEK eller 68,0%. Denna exceptionella tillväxt indikerar stark marknadsacceptans och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten på 68% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Snabb expansion kan leda till kvalitetsutmaningar och operativa påfrestningar
  • Branschen för applikationsutveckling är konkurrensutsatt vilket kan påverka framtida marginaler

Möjligheter

  • Stark marknadsposition med omsättningstillväxt på 7 372 021 SEK på ett år
  • Hög vinstmarginal på 12,8% ger goda förutsättningar för fortsatt investeringar i tillväxt
  • Solid finansiell bas med eget kapital på 7 724 804 SEK möjliggör strategiska expansioner
  • Digitaliseringsbehov inom redovisning och administration skapar fortsatt efterfrågan på företagets tjänster

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättningstillväxt +68,0%, resultattillväxt +54,2%, eget kapital tillväxt +11,6% och tillgångstillväxt +31,5%. Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar en mycket hälsosam och välskött tillväxtresa.