435 000 SEK
Omsättning
▼ 25,6%
199 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 33,7%
60,5%
Soliditet
Mycket God
45,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-30

Substansvärdering

Tillgångar:758 900 SEK
Skulder:-282 540 SEK
Substansvärde:392 752 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i försäljning och lönsamhet men samtidigt starka tecken på finansiell stabilitet. Den kraftiga nedgången i omsättning (-25.6%) och resultat (-33.7%) indikerar operativa svårigheter, medan den betydande ökningen av eget kapital (+59.5%) och den höga soliditeten på 60.5% visar på en robust balansräkning. Företaget verkar genomgå en omställningsfas där det prioriterar finansiell styrka framför omedelbar tillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver budverksamhet och försäljning av låslösningar, vilket tyder på en verksamhet inom säkerhetsbranschen och logistiktjänster. Denna typ av verksamhet är ofta beroende av konjunkturkänsliga faktorer som byggaktivitet och privatkonsumtion, vilket kan förklara de fluktuationer i omsättning som syns.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 300 000 SEK till 199 000 SEK, en minskning med 101 000 SEK eller 33.7%. Trots den kraftiga nedgången kvarstår en mycket hög vinstmarginal på 45.2%, vilket visar att verksamheten fortfarande är mycket lönsam per såld krona.

Soliditet: Soliditeten på 60.5% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt. Detta innebär att företaget har låg belåning och klarar av motståndskraftiga tider med god marginal.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 246 276 SEK till 392 752 SEK, en tillväxt på 146 476 SEK eller 59.5%. Denna starka ökning, som överstiger årets resultat, tyder på att ägarna har injecterat nytt kapital i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 627 002 SEK till 439 533 SEK, en nedgång med 187 469 SEK eller 25.6%. Detta indikerar en betydande försämring av försäljningsunderlaget.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig minskning av omsättning på 187 469 SEK kan hota företagets långsiktiga överlevnad om trenden fortsätter
  • Resultatet har sjunkit med 101 000 SEK vilket indikerar tryck på lönsamheten trots höga marginaler
  • Företaget kan vara för litet med en omsättning under 500 000 SEK för att klara större konjunktursvängningar

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 60.5% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 45.2% visar att företaget har en konkurrenskraftig affärsmodell
  • Kapitaltillskott på 146 476 SEK visar ägarförtröstan och ger finansiell muskler för framtida satsningar

Trendanalys

Företaget befinner sig i en paradoxal situation med starka balansräkningstrender men negativa resultat- och omsättningstrender. Den finansiella styrkan är uppenbar med ökande tillgångar och eget kapital, men den operativa verksamheten visar tecken på avmattning. Det senaste kapitaltillskottet kan indikera en omstrukturering eller förberedelse för nyinriktning av verksamheten.