2 892 247 SEK
Omsättning
▲ 9,1%
431 216 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 78,8%
69,9%
Soliditet
Mycket God
14,9%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-14

Substansvärdering

Tillgångar:1 590 936 SEK
Skulder:-453 819 SEK
Substansvärde:1 012 117 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckelområden. Den höga resultattillväxten på 78,8% indikerar effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet samtidigt som omsättningen växer. Den starka soliditeten på 69,9% tillsammans med en betydande ökning av eget kapital visar på ett stabilt och finansiellt sunt företag med god kreditvärdighet.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom byggnadsplåtslageri och utför diverse servicetjänster inom plåtslageri och byggnadsjobb. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad med variation i omsättning beroende på antal och storlek på uppdrag. Den starka resultatutvecklingen tyder på att företaget har lyckats säkra lönsamma projekt och effektiviserat sin verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 241 238 SEK till 431 216 SEK, en ökning med 189 978 SEK eller 78,8%, vilket indikerar starkt förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 69,9% är mycket hög och indikerar ett finansiellt stabilt företag med låg belåning och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 672 897 SEK till 1 012 117 SEK, en tillväxt på 339 220 SEK eller 50,4%, vilket främst beror på att årets vinst har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 651 632 SEK till 2 895 435 SEK, en tillväxt på 9,1% som visar på en stabil kundbas och förmåga att generera fler eller större uppdrag.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är troligen konjunkturkänslig och kan påverkas av nedgångar i byggsektorn
  • Den snabba tillväxten kan ställa krav på ökad rörelsekapitalfinansiering för att hantera fler och större projekt

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 14,9% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Den starka balansräkningen med tillgångar på 1 590 936 SEK ger goda möjligheter att säkra finansiering för tillväxt
  • Positiv trend i alla nyckeltal skapar momentum för fortsatt expansion och marknadsandelsökning

Trendanalys

Alla trender pekar mot stark förbättring: omsättningstillväxt (+9,1%), resultattillväxt (+78,8%), eget kapital tillväxt (+50,4%) och tillgångstillväxt (+22,1%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga nyckeltal indikerar ett välskött företag i en stark tillväxtfas.