253 388 SEK
Omsättning
▲ 36,3%
156 687 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 605%
49%
Soliditet
Mycket God
61,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
30 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-24

Substansvärdering

Tillgångar:254 366 SEK
Skulder:-129 718 SEK
Substansvärde:124 648 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från föregående år med en dramatisk vändning från förlust till hög lönsamhet. Den mycket höga vinstmarginalen på 61,8% kombinerat med kraftig tillväxt inom alla nyckeltal indikerar ett företag som har hittat en mycket lönsam nisch. Den snabba tillväxten i både omsättning och resultat tyder på ett välskött företag som expanderar framgångsrikt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom samhällsbyggnad samt kursverksamhet och utveckling inom konsthantverk. Denna kombination av tekniska konsulttjänster och kreativ utbildningsverksamhet kan förklara den exceptionellt höga vinstmarginalen, då sådana tjänster ofta har låga direkta kostnader och hög lönsamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -31 026 SEK till en vinst på 156 687 SEK, en ökning med 605,0%. Denna extraordinära förbättring indikerar effektiv kostnadskontroll och/eller prisförändringar.

Soliditet: Soliditeten på 49,0% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 13 974 SEK till 124 648 SEK, en tillväxt på 792,0%. Denna kraftiga ökning beror främst på det starka resultatet som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 185 935 SEK till 253 388 SEK, en tillväxt på 36,3%. Detta visar en stark försäljningsutveckling och framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets relativt låga omsättning på 253 388 SEK gör det fortfarande sårbart för plötsliga förändringar i kundbasen
  • Kombinationen av två olika verksamhetsområden (samhällsbyggnad och konsthantverk) kan skapa komplexitet i verksamhetsstyrningen

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 61,8% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Kraftig tillväxt i eget kapital från 13 974 SEK till 124 648 SEK ger finansiell styrka för framtida satsningar
  • Tillgångstillväxt på 182,0% visar att företaget investerar i sin verksamhet för framtida tillväxt

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättningstillväxt (+36,3%), resultattillväxt (+605,0%), eget kapital tillväxt (+792,0%) och tillgångstillväxt (+182,0%). Denna konsekvent positiva utveckling i alla nyckeltal indikerar en mycket stark och balanserad tillväxt där företaget samtidigt ökar sin omsättning, lönsamhet och finansiella stabilitet.