5 441 000 SEK
Omsättning
▼ 12,1%
1 222 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 42,8%
75%
Soliditet
Mycket God
21,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 044 734 SEK
Skulder:-1 035 486 SEK
Substansvärde:2 800 324 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

En utdelning på 793 000 utfördes den 9 Januari 2024.

Analys av viktiga händelser

  • En utdelning på 793 000 SEK betalades ut den 9 januari 2024, vilket visar på ägarnas förtroende för företagets likviditet trots den sämre rörelseresultatet.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsförbättringar men oroande lönsamhetsförsämring. Trots en betydande nedgång i både omsättning (-12.1%) och resultat (-42.8%) har företaget lyckats stärka sin balansräkning markant genom en ökning av eget kapital på 25.1% och tillgångar på 22.5%. Den mycket höga soliditeten på 75.0% och fortsatt god vinstmarginal på 21.8% indikerar ett stabilt företag som genomgår en period med omställning eller minskad verksamhetsvolym.

Företagsbeskrivning

Företaget är en mekanisk verkstad med säte i Malmö, verksam sedan 2017. Som mekanisk verkstad är det typiskt ett kapitalintensivt företag med investeringar i maskiner och utrustning, vilket förklarar den höga tillgångsbasen. Branschen är ofta konjunkturkänslig och priskänslig.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 2 137 000 SEK till 1 222 000 SEK, en minskning på 915 000 SEK eller 42.8%. Denna kraftiga nedgång, som är större än omsättningsminskningen, indikerar tryck på marginalerna.

Soliditet: Soliditeten på 75.0% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt. Detta innebär att företaget har en mycket låg skuldsättning och är väl kapitaliserat för att motstå ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 237 527 SEK till 2 800 324 SEK, en förbättring på 562 797 SEK. Denna ökning beror huvudsakligen på att årets vinst på 1 222 000 SEK var större än den utdelning på 793 000 SEK som beslutades efter räkenskapsårets slut.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 6 378 925 SEK till 5 598 656 SEK, en nedgång på 780 269 SEK eller 12.1%. Detta tyder på en minskad orderstock eller lägre priser.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i resultatet med 915 000 SEK eller 42.8% är en stor risk för lönsamhet på sikt.
  • Minskad omsättning på 780 269 SEK kan tyda på förlorade kunder, svagare efterfrågan eller hårdare konkurrens.
  • Den stora utdelningen på 793 000 SEK kan ses som en utmaning om resultatutvecklingen fortsätter vara negativ.

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 75.0% ger ett robust finansiellt skydd och möjliggör investeringar eller upplåning för framtida tillväxt.
  • Vinstmarginalen på 21.8% är fortfarande klassificerad som mycket hög, vilket visar att kärnverksamheten är lönsam trots utmaningarna.
  • Betydande tillgångstillväxt på 22.5% till 6 044 734 SEK kan indikera produktivitetsförbättrande investeringar som kan ge positiva effekter framöver.