3 879 867 SEK
Omsättning
▲ 27%
215 153 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 357,7%
35,3%
Soliditet
God
5,5%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:491 686 SEK
Skulder:-318 012 SEK
Substansvärde:173 674 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark förbättring med betydande tillväxt inom alla nyckeltal. Omsättningen har ökat med 27% till 3,9 miljoner SEK och företaget har gått från ett förlustår till en vinst på 215 tusen SEK. Den positiva resultatutvecklingen på 357,7% indikerar en effektivare verksamhet. Soliditeten på 35,3% är acceptabel för ett företag i denna bransch, och tillgångstillväxten på 30,9% visar på investeringar för framtiden. Företaget verkar ha kommit in i en stabil tillväxtfas efter en svagare period.

Företagsbeskrivning

Företaget, etablerat 2013, verkar inom fastighetsunderhåll, renovering och byggsektorn i Uppsala. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad med varierande omsättning mellan perioder, vilket gör den starka omsättningstillväxten och framförallt den kraftiga resultatförbättringen extra anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -83 497 SEK till en vinst på 215 153 SEK, en positiv förändring på 298 650 SEK. Denna förbättring med 357,7% indikerar starkt förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 35,3% är stabil och ligger på en acceptabel nivå för ett företag i byggbranschen, vilket indikerar en balanserad kapitalstruktur utan överdriven skuldsättning.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 153 771 SEK till 173 674 SEK, en tillväxt på 19 903 SEK eller 12,9%. Denna ökning beror främst på årets vinst som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 095 195 SEK till 3 925 134 SEK, en tillväxt på 829 939 SEK eller 27,0%. Detta visar på framgångsrik försäljning och expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Företagets absoluta storlek med en omsättning under 4 miljoner SEK gör det sårbart för konjunktursvängningar i byggsektorn
  • Trots stark tillväxt är det eget kapitalet på 173 674 SEK fortfarande begränsat för större investeringar eller att absorbera oväntade förluster
  • Byggbranschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida tillväxtmöjligheter negativt

Möjligheter

  • Den exceptionella resultattillväxten på 357,7% visar på effektiviseringspotential och god operativ styrning
  • Omsättningstillväxten på 27,0% indikerar stark marknadsposition och möjlighet till ytterligare expansion
  • Tillgångstillväxten på 30,9% till 491 686 SEK visar på investeringar som kan bära framtida tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättning (+27,0%), resultat (+357,7%), eget kapital (+12,9%) och tillgångar (+30,9%). Trenden pekar entydigt mot en stabil tillväxtfas med förbättrad lönsamhet efter ett svagare år. Företaget har tydligt vänt nedgångstrenden till en stark uppgång.