2 204 693 SEK
Omsättning
▼ 4,1%
78 044 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 0,3%
63,4%
Soliditet
Mycket God
3,5%
Vinstmarginal
Låg
80 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:442 479 SEK
Skulder:-161 928 SEK
Substansvärde:280 551 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar tecken på en utmanande situation med negativa trender inom samtliga nyckeltal. Trots en relativt stabil vinstnivå på drygt 78 000 SEK har både omsättning, eget kapital och totala tillgångar minskat markant. Den höga soliditeten på 63,4% är positiv men har sannolikt försämrats från föregående år baserat på den kraftiga minskningen av eget kapital. Företaget verkar vara i en fas av avveckling eller omstrukturering snarare än tillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver restaurangverksamhet med säte i Tullinge. Restaurangbranschen är känd för sina tunna vinstmarginaler och konjunkturkänslighet, vilket stämmer väl med den låga vinstmarginalen på 3,5% som företaget uppvisar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades marginellt från 78 267 SEK till 78 044 SEK (-0,3%). Den stabila vinstnivån trots lägre omsättning kan tyda på kostnadsanpassningar.

Soliditet: Soliditeten på 63,4% är fortfarande god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur trots den kraftiga kapitalminskningen. Detta ger ett visst skydd mot obetalningsrisk.

Eget kapital: Eget kapital minskade kraftigt från 418 916 SEK till 280 551 SEK, en reduktion med 138 365 SEK (-33,0%). Denna dramatiska minskning tyder på att företaget antingen har gjort stora utdelningar eller haft extraordinära förluster utöver rörelseresultatet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 339 111 SEK till 2 204 693 SEK, en nedgång med 134 418 SEK (-4,1%). Detta indikerar en svagare försäljningsutveckling som kan bero på minskad efterfrågan eller konkurrenssituation.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 138 365 SEK (-33%) på ett år utgör en allvarlig risk för företagets långsiktiga stabilitet
  • Nedåtgående trend i samtliga nyckeltal: omsättning -4,1%, resultat -0,3%, eget kapital -33,0%, tillgångar -32,3%
  • Låg vinstmarginal på 3,5% gör företaget sårbart för kostnadsökningar eller försäljningsminskningar
  • Minskande tillgångar från 653 355 SEK till 442 479 SEK kan indikera avveckling av verksamheten

Möjligheter

  • God soliditet på 63,4% ger ett finansiellt skydd och möjlighet till lånefinansiering vid behov
  • Stabilt resultat trots lägre omsättning visar på förmåga att anpassa kostnader till försäljningsnivån
  • Etablerat företag sedan 2020 med befintlig kundbas och verksamhet