1 692 476 SEK
Omsättning
▼ 54,4%
479 477 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 10,2%
82%
Soliditet
Mycket God
28,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 328 366 SEK
Skulder:-420 267 SEK
Substansvärde:1 908 099 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med en mycket stark balansräkning men kraftiga nedgångar i rörelseprestationen. Den exceptionellt höga soliditeten på 82% och det ökade egna kapitalet indikerar ett finansiellt stabilt företag med låg belåning. Samtidigt visar en omsättningsnedgång på över 54% och en resultatnedgång på 10% på betydande utmaningar i den operativa verksamheten. Företaget verkar genomgå en omstrukturering eller har minskat sin verksamhet avsiktligt, vilket resulterar i lägre omsättning men fortfarande lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver handel med bilar och uthyrning, en verksamhet som kräver betydande kapitalinvesteringar i lager och utrustning. Den höga soliditeten är typisk för branschen då det ger bättre finansieringsvillkor och motståndskraft mot konjunktursvängningar. Den kraftiga omsättningsminskningen kan tyda på minskad efterfrågan, försäljning av verksamhetsdelar eller en strategisk inriktning på färre men mer lönsamma transaktioner.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 533 702 SEK till 479 477 SEK, en nedgång med 54 225 SEK eller 10.2%. Trots den stora omsättningsminskningen har företaget lyckats bevara en betydande del av sin lönsamhet, vilket indikerar god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 82.0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 734 386 SEK till 1 908 099 SEK, en förbättring med 173 713 SEK eller 10.0%. Denna ökning beror sannolikt på att årets vinst har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 3 712 010 SEK till 1 692 476 SEK, en nedgång med 2 019 534 SEK eller 54.4%. Detta är en mycket betydande minskning som tyder på en stor förändring i företagets verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 54.4% indikerar allvarliga utmaningar i kärnverksamheten
  • Resultatet sjönk med 10.2% trots mycket hög vinstmarginal, vilket visar på tryck på lönsamheten
  • Tillgångarna minskade med 9.9%, vilket kan tyda på avveckling av verksamhetsresurser

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 82.0% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 28.3% visar på effektiv verksamhet när transaktioner sker
  • Eget kapital ökade med 10.0% till 1 908 099 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas

Trendanalys

Företaget visar en tydlig nedåtgående trend i omsättning (-54.4%) och resultat (-10.2%) men en uppåtgående trend i eget kapital (+10.0%). Den höga soliditeten (82.0%) och vinstmarginalen (28.3%) pekar på ett finansiellt starkt företag som genomgår en omstrukturering eller strategisk ompositionering snarare än en finansiell kris.