2 133 000 SEK
Omsättning
▼ 10,2%
563 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 43,2%
21,8%
Soliditet
God
26,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:966 152 SEK
Skulder:-755 169 SEK
Substansvärde:210 983 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull bild med en mycket hög vinstmarginal på 26,4% men samtidigt kraftiga nedgångar i både omsättning (-10,2%) och resultat (-43,2%). Den minskande omsättningen på 2 133 306 SEK kombinerat med en halvering av resultatet till 563 000 SEK tyder på att företaget genomgår en betydande nedskalning eller omstrukturering. Den positiva utvecklingen av eget kapital (+13,1% till 210 983 SEK) indikerar dock att företaget fortfarande genererar vinst och förvaltar sina resurser effektivt trots den svåra perioden.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver en diversifierad verksamhet inom redovisningstjänster, fakturabelåning, konsultverksamhet inom bygg- och anläggning samt försäljning av värmepumpar. Som helägt dotterbolag till Partner Invest Holding AB har det troligen en stabil ägarstruktur som ger stöd vid utmaningar. Den breda verksamhetsprofilen kan förklara de starka marginalerna men också göra företaget sårbart för konjunktursvängningar i flera branscher samtidigt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan från 991 000 SEK till 563 000 SEK, en minskning med 428 000 SEK. Trots den kraftiga nedgången kvarstår ett anmärkningsvärt starkt resultat givet den låga omsättningen, vilket indikererar mycket god lönsamhet i kärnverksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 21,8% är acceptabel men inte exceptionell för en tjänste- och handelsverksamhet. Den indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur men samtidigt ett visst beroende av skuldfinansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 186 623 SEK till 210 983 SEK, en förbättring med 24 360 SEK. Denna ökning beror sannolikt på att årets vinst på 563 000 SEK har tillförts kapitalet, vilket kompenserar för eventuella utdelningar eller andra kapitalförluster.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 374 062 SEK till 2 133 306 SEK, en nedgång med 240 756 SEK eller 10,2%. Detta tyder på minskade affärsvolymer eller att företaget har avvecklat vissa verksamhetsområder.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 240 756 SEK kan indikera förlorade kunder eller minskad efterfrågan på företagets tjänster
  • Resultatet halverades med 428 000 SEK vilket påverkar företagets kapitalbildningsförmåga avsevärt
  • Tillgångarna minskade dramatiskt med 453 376 SEK till 966 152 SEK, vilket kan tyda på avveckling av tillgångar eller nedskalning av verksamheten
  • Den relativt låga soliditeten på 21,8% begränsar företagets möjligheter till ytterligare lån och investeringar

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 26,4% visar att kvarvarande verksamhet är exceptionellt lönsam
  • Eget kapital ökade med 24 360 SEK till 210 983 SEK trots svårigheter, vilket visar finansiell resilience
  • Som dotterbolag till en holdingbolag har företaget troligen tillgång till koncernstöd vid behov
  • Den diversifierade verksamheten ger möjlighet att fokusera på de mest lönsamma områdena