849 740 SEK
Omsättning
▲ 6,4%
320 726 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 63,6%
88%
Soliditet
Mycket God
37,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 052 446 SEK
Skulder:-130 289 SEK
Substansvärde:922 157 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med stark lönsamhet men samtidigt kraftig minskning av balansomslutningen. Den mycket höga vinstmarginalen på 37,7% och den starka resultattillväxten på +63,6% indikerar en effektiv verksamhetsstyrning och god kostnadskontroll. Samtidigt visar en minskning av eget kapital med -24,3% och tillgångar med -46,5% på betydande kapitaluttag eller omstrukturering av balansräkningen. Den höga soliditeten på 88% ger dock ett robust skydd mot obetalningsrisk.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver gymverksamhet, gruppträning, friskvård och försäljning av relaterade produkter i Sala. Denna typ av verksamhet har vanligtvis höga marginaler på medlemskap och tjänster men kräver också kontinuerliga investeringar i utrustning och lokaler för att bibehålla konkurrenskraft.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 196 034 SEK till 320 726 SEK, en ökning med 124 692 SEK eller 63,6%, vilket indikerar starkt förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 88,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimala skulder, vilket ger stor finansiell stabilitet och låg risk för obetalningsproblem.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 217 499 SEK till 922 157 SEK, en reduktion med 295 342 SEK. Denna minskning kan förklaras av utdelning till ägare eller andra kapitaluttag som översteg årets vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 798 805 SEK till 849 740 SEK, en positiv tillväxt på 6,4% som visar att kundunderlaget expanderar trots den generella nedgången i balansomslutningen.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av tillgångar med 914 897 SEK (från 1 967 343 SEK till 1 052 446 SEK) kan indikera nedskärningar i verksamhetskapacitet eller investeringsbrist
  • Minskning av eget kapital med 295 342 SEK trots god vinst kan tyda på stora kapitaluttag som begränsar framtida investeringsmöjligheter
  • Balansomslutningens dramatiska minskning med 46,5% väcker frågor om långsiktig kapacitet att växa och konkurrera

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 37,7% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Omsättningstillväxt på 6,4% visar att kundbasen fortsätter att växa trots minskade tillgångar
  • Mycket hög soliditet på 88% ger utmärkta förutsättningar för att säkra finansiering till förmånliga villkor vid behov

Trendanalys

Företaget kombinerar stark operativ prestation (ökad omsättning och vinst) med strukturella förändringar i balansräkningen (minskade tillgångar och eget kapital). Den höga soliditeten skyddar mot risker, men den kraftiga minskningen av tillgångarna väcker frågor om långsiktig kapacitet. Den mycket höga vinstmarginalen är en stark positiv indikator för lönsamhetsutvecklingen.