5 555 650 SEK
Omsättning
▼ 3,9%
280 020 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 27,2%
71,1%
Soliditet
Mycket God
4,3%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 771 627 SEK
Skulder:-802 355 SEK
Substansvärde:1 969 272 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stabil omsättning men tydlig resultatnedgång. Trots en marginell omsättningsökning på cirka 35 000 SEK har resultatet minskat kraftigt med över 100 000 SEK, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler. Den höga soliditeten på 71.1% och tillväxten i eget kapital är positiva tecken på finansiell stabilitet, men den låga vinstmarginalen på 4.3% och de negativa tillväxttalen för omsättning och resultat pekar på utmaningar i lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom försäljning, produktion och montering av skyltar och har varit registrerat sedan 2013. Denna typ av verksamhet är ofta beroende av investeringar i fastigheter, infrastruktur och detaljhandel, vilket kan göra den konjunkturkänslig.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk avsevärt från 384 761 SEK till 280 020 SEK, en minskning på 104 741 SEK eller 27.2%. Detta är en betydande försämring som troligen beror på högre material- eller driftskostnader.

Soliditet: En soliditet på 71.1% är exceptionellt starkt och visar att företaget i hög grad finansieras med eget kapital. Detta ger en stor buffert mot obetalda skulder och underlättar för framtida lån.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 744 348 SEK till 1 969 272 SEK, en tillväxt på 224 924 SEK eller 12.9%. Denna förbättring beror sannolikt på att årets resultat, trots minskning, har kvarförts i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 6 422 166 SEK till 6 457 422 SEK, en tillväxt på endast 0.5%. Den rapporterade omsättningstillväxten på -3.9% tyder på en justering eller omklassificering av intäkter jämfört med tidigare mätperioder, vilket är en viktig anmärkning.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 104 741 SEK vilket, om trenden fortsätter, hotar företagets långsiktiga lönsamhet.
  • Den låga vinstmarginalen på 4.3% ger litet utrymme för oväntade kostnadsökningar eller konkurrenspress.
  • Omsättningen är i princip stagnerad, vilket kan tyda på en mogen marknad eller svag konkurrenskraft.

Möjligheter

  • Mycket stark balansräkning med en soliditet på 71.1% ger utmärkta förutsättningar att investera i tillväxt eller ta sig igenom en svag konjunktur.
  • Tillgångarna växer och uppgår till 2 771 627 SEK, vilket visar att företaget fortsätter att investera i sin verksamhet.
  • Eget kapital ökade med 224 924 SEK, vilket stärker företagets finansiella fundament.