512 482 SEK
Omsättning
▲ 385,2%
188 014 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 185,3%
40,9%
Soliditet
Mycket God
36,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:906 825 SEK
Skulder:-536 022 SEK
Substansvärde:370 803 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en dramatisk förbättring med en omsättningstillväxt på 385% och en vändning från förlust till vinst, vilket indikerar en framgångsrik omstrukturering eller ny inriktning. Den mycket höga vinstmarginalen på 36,7% är exceptionell och tyder på effektiv kostnadskontroll eller hög lönsamhet i kärnverksamheten. Trots den starka lönsamheten och ökade eget kapital, är den minskande tillgångsbasen på -19,4% en oroväckande indikator som kan bero på avyttringar eller nedskrivningar.

Företagsbeskrivning

Företaget driver gym, agenturverksamhet och handel med sport- och friskvårdsprodukter, inklusive utbildning, uthyrning av ljud/ljusutrustning och artistframträdanden. Den breda verksamhetsprofilen med fokus på hälsa och underhållning förklarar den höga vinstmarginalen, sannolikt från högmarginalverksamhet som kosttillskott eller specialiserade tjänster. Dotterbolaget Better Performance Sweden AB kan vara en del av denna strategi.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades radikalt från en förlust på -220 303 SEK till en vinst på 188 014 SEK. Denna vändning till lönsamhet, kombinerat med den stora omsättningsökningen, visar stark operativ effektivitet.

Soliditet: En soliditet på 40,9% anses vara god och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med en betydande andel eget kapital för att absorbera eventuella förluster.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 350 115 SEK till 370 803 SEK, en tillväxt på 5,9%. Ökningen är direkt kopplad till årets vinst, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 105 621 SEK till 512 482 SEK, en tillväxt på 385,2%. Denna explosion i intäkter tyder på framgångsrika marknadsinitiativ, nya kundsegment eller effektivare försäljning.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 19,4% från 1 124 802 SEK till 906 825 SEK, vilket kan tyda på avyttringar av tillgångar som finansierat tillväxten eller nedskrivningar, en potentiell risk för framtida kapacitet.
  • Den extremt höga omsättningstillväxten på 385% kan vara svår att upprätthålla, vilket skapar en risk för framtida resultatomväxlingar om tillväxten avtar.
  • Företagets breda verksamhetsområde (gym, handel, agentur, uthyrning) sprider resurser och kan leda till att ingen verksamhet når optimal skala.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 36,7% skapar en stark kassaflödesgenerering för att finansiera framtida investeringar eller expansion.
  • Den enorma omsättningstillväxten visar att företaget har lyckats ta marknadsandelar och etablera en lönsam verksamhetsmodell.
  • Det ökade eget kapitalet på 370 803 SEK ger bättre möjligheter till lånefinansiering till förmånliga villkor för ytterligare tillväxt.