248 000 SEK
Omsättning
▼ 23,2%
2 252 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 3 732,3%
93,3%
Soliditet
Mycket God
663,8%
Vinstmarginal
Artificiell
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:35 949 328 SEK
Skulder:-2 421 377 SEK
Substansvärde:33 527 951 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

ActSafe Tactical förvärvade under året Bårhult 9Å Lokal AB, org nr 559370-1815. En koncernintern överlåtelse av Bårhult 9Å AB genomfördes omgående efter förvärvet. Förvärvare var bolagets moderbolag Red Thread Development AB, org nr 559050-2703.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • ActSafe Tactical förvärvade Bårhult 9Å Lokal AB under året
  • En koncernintern överlåtelse av Bårhult 9Å AB genomfördes omgående efter förvärvet
  • Förvärvare av Bårhult 9Å Lokal AB var moderbolaget Red Thread Development AB

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket blandad ekonomisk bild med extremt positiva resultatförbättringar men samtidigt oroande försämringar i kärnverksamheten. Den dramatiska resultatförbättringen på +3732,3% till 2,3 miljoner SEK står i stark kontrast till den kraftiga omsättningsminskningen på -23,2%. Den artificiella vinstmarginalen på 663,8% indikerar att resultatet inte härrör från operativ verksamhet utan snarare från icke-operativa transaktioner, sannolikt relaterade till förvärvet och koncerninterna överlåtelser. Företaget har en exceptionellt hög soliditet på 93,3% som ger god finansiell stabilitet, men den minskande omsättningen och det sjunkande egna kapitalet pekar på strukturella utmaningar i den löpande verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett holdingbolag som äger aktier i dotterföretag och ansvarar för finansiering, administration och utveckling av dessa. Som helägt dotterbolag till Red Thread Development AB verkar det som en koncernintern enhet för ägande och styrning av andra bolag. Denna typ av holdingstruktur förklarar de låga omsättningssiffrorna och de stora fluktuationerna i resultatet, som ofta påverkas av internkoncernstransaktioner och förvärvsaktiviteter snarare än extern försäljning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -62 000 SEK till en vinst på 2 252 000 SEK, en förbättring på 2 314 000 SEK. Denna extremförbättring är sannolikt inte operativ utan härrör från förvärvsrelaterade transaktioner eller koncerninterna överlåtelser.

Soliditet: Soliditeten på 93,3% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåning. Denna starka kapitalstruktur ger god finansiell stabilitet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade marginellt från 34 126 434 SEK till 33 527 951 SEK, en nedgång på 598 483 SEK (-1,8%). Trots det starka resultatet minskade det egna kapitalet, vilket tyder på utdelningar eller andra kapitalutflöden till moderbolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 774 524 SEK till 339 196 SEK, en nedgång på 435 328 SEK (-56,2%). Denna dramatiska minskning indikerar en betydande reducering i den operativa verksamheten eller att intäktsgenererande aktiviteter har flyttats till andra koncernbolag.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 435 328 SEK (-56,2%) indikerar risk för avveckling av operativ verksamhet
  • Den artificiella vinstmarginalen på 663,8% visar att resultatet inte är hållbart från löpande verksamhet
  • Minskande eget kapital trots starkt resultat tyder på kapitaluttag som kan begränsa tillväxtpotential

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 93,3% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark resultatförbättring på 2 314 000 SEK visar förmåga att generera värde genom strategiska transaktioner
  • Tillgångstillväxt på +5,0% till 35 949 328 SEK indikerar kapitaluppbyggnad för framtida verksamhet

Trendanalys

Företaget visar divergerande trender med stark förbättring i resultat (+3732,3%) och tillgångar (+5,0%) men samtidigt försämring i omsättning (-23,2%) och eget kapital (-1,8%). Denna mönster är typiskt för holdingbolag där resultatet drivs av investeringar och transaktioner snarare än operativ verksamhet. Den långsiktiga hållbarheten beror på förmågan att kontinuerligt genomföra värdeskapande transaktioner inom koncernen.