131 000 SEK
Omsättning
▲ 79,5%
-25 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 32,4%
24%
Soliditet
God
−18,3%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:52 552 SEK
Skulder:-39 936 SEK
Substansvärde:12 616 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men fortsatta förluster som tär på det egna kapitalet. Trots en förbättring av resultatet från -37 000 SEK till -25 000 SEK kvarstår en negativ vinstmarginal på -18,3%. Den snabba omsättningsökningen på +79,5% indikerar marknadsacceptans, men företaget har inte nått lönsamhet. Soliditeten på 24,0% är acceptabel men sjunkande, vilket tillsammans med minskande tillgångar pekar på en utmanande finansieringssituation.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett skönhetsvårdsföretag som specialiserar sig på estetiska injektionsbehandlingar, verksamt sedan 2022 i Gävle. Denna typ av verksamhet kräver ofta investeringar i utbildning, utrustning och marknadsföring, vilket kan förklara de initiala förlusterna trots snabb omsättningstillväxt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från -37 000 SEK till -25 000 SEK, en förbättring med 32,4%, men företaget går fortfarande med förlust vilket indikerar att kostnaderna överstiger intäkterna trots stark omsättningstillväxt.

Soliditet: Soliditeten på 24,0% innebär att cirka en fjärdedel av tillgångarna finansieras av eget kapital, vilket är en acceptabel nivå för ett ungt företag men trenden är negativ och behöver övervakas.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 37 627 SEK till 12 616 SEK, en minskning med 66,5%, främst på grund av årets förlust som tär på kapitalbasen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 73 447 SEK till 136 534 SEK, en tillväxt på 85,9% som visar stark marknadspenetration och efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Företaget går med förlust på -25 000 SEK trots stark omsättningstillväxt
  • Eget kapital har minskat kraftigt med 66,5% från 37 627 SEK till 12 616 SEK
  • Tillgångarna har minskat med 34,4% från 80 160 SEK till 52 552 SEK, vilket kan begränsa verksamheten

Möjligheter

  • Mycket stark omsättningstillväxt på 85,9% från 73 447 SEK till 136 534 SEK visar marknadsacceptans
  • Resultatet har förbättrats med 32,4% från -37 000 SEK till -25 000 SEK, vilket indikerar en positiv trend mot lönsamhet
  • Soliditeten på 24,0% ger en relativt stabil finansieringsbas för fortsatt verksamhetsutveckling