2 281 000 SEK
Omsättning
▲ 0,8%
37 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 208,8%
65,2%
Soliditet
Mycket God
1,4%
Vinstmarginal
Låg
342 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-11-26

Substansvärdering

Tillgångar:2 942 783 SEK
Skulder:-997 925 SEK
Substansvärde:1 818 397 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företaget har inte väsentligt påverkats av det pågående kriget i Ukraina.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har inte väsentligt påverkats av kriget i Ukraina enligt årsredovisningen
  • Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiva rörelser i lönsamhet men oroande tecken på minskande balansomslutning. Trots en blygsam omsättningsökning på 2 640 775 SEK har företaget vändt ett förlustår till en vinst på 37 000 SEK, vilket är en markant förbättring. Dock väger den kraftiga minskningen av både eget kapital (från 2 071 777 SEK till 1 818 397 SEK) och totala tillgångar (från 3 757 325 SEK till 2 942 783 SEK) tungt och indikerar en avveckling eller omstrukturering av verksamheten. Den höga soliditeten på 65,2% ger viss trygghet trots nedgången.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett holdingbolag som äger och förvaltar värdepapper samt fast och lös egendom, och bedriver även entreprenadverksamhet inom skogs- och markskötsel. Med ett registreringsdatum 2012 är detta ett etablerat företag som inte är i startfasen. Den breda verksamhetsbeskrivningen tyder på ett diversifierat företag som kan ha olika inkomstkällor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från en förlust på -34 000 SEK till en vinst på 37 000 SEK, en förbättring med 71 000 SEK. Denna vändning till lönsamhet är positiv men vinstnivån på 37 000 SEK är fortfarande blygsam.

Soliditet: Soliditeten på 65,2% är hög och visar att företaget har en god kapitalstruktur med låg belåning. Detta ger ett visst skydd mot ekonomiska nedgångar trots de negativa trenderna i balansräkningen.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 2 071 777 SEK till 1 818 397 SEK, en minskning med 253 380 SEK. Denna minskning kan tyda på utdelningar, förluster från tidigare perioder eller nedskrivningar av tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 359 352 SEK till 2 640 775 SEK, en ökning med 281 423 SEK eller 11,9%. Detta visar en positiv utveckling i försäljning trots den övergripande nedgången i balansomslutning.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av tillgångar med 21,7% från 3 757 325 SEK till 2 942 783 SEK indikerar avveckling eller nedskrivningar
  • Eget kapital minskade med 12,2% vilket kan begränsa företagets framtida investeringsmöjligheter
  • Vinstmarginalen på endast 1,4% är mycket låg och gör företaget sårbart för kostnadsökningar
  • Den negativa utvecklingen i balansomslutning kan tyda på långsiktiga strukturella problem

Möjligheter

  • Företaget har lyckats vända från förlust till vinst vilket visar förbättrad lönsamhet
  • Hög soliditet på 65,2% ger finansiell stabilitet och möjlighet att ta lån vid behov
  • Omsättningen ökade med 11,9% vilket visar att kärnverksamheten fortfarande har efterfrågan
  • Den breda verksamhetsbeskrivningen ger möjlighet till diversifiering mellan olika verksamhetsgrenar