4 694 000 SEK
Omsättning
▲ 42 572,7%
-197 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 1 690,9%
3%
Soliditet
Mycket Låg
−4,2%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 512 985 SEK
Skulder:-6 308 960 SEK
Substansvärde:204 025 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har under året bytt ägare och verksamhet.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har under året bytt ägare och verksamhet, vilket förklarar den dramatiska förändringen i omsättning och verksamhetsstruktur.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget genomgår en dramatisk transformation med extrem tillväxt i omsättning och tillgångar, men samtidigt försämrat resultat. Den massiva omsättningsökningen från 11 231 SEK till 4,7 miljoner SEK indikerar en helt ny verksamhetsskala, medan det negativa resultatet på -197 000 SEK visar att företaget ännu inte nått lönsamhet. Den mycket låga soliditeten på 3,0% är oroande och begränsar företagets finansiella handlingsfrihet. Situationen tyder på ett företag i omstart eller omstrukturering som investerar kraftigt i tillväxt på bekostnad av kortvarig lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver försäljning av bilreservdelar och biltillbehör med säte i Vansbro. Den enorma omsättningsökningen från 11 231 SEK till 4,7 miljoner SEK mellan 2022 och 2023 tyder på att verksamheten genomgått en fundamental förändring, möjligen från en inledande startfas till en fullskalig kommersiell verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades från -11 000 SEK till -197 000 SEK, en försämring med 1690,9%. Det negativa resultatet på -197 000 SEK visar att företaget går med förlust trots den enorma omsättningsökningen.

Soliditet: Soliditeten på 3,0% är mycket låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Detta innebär att företaget är sårbart för ekonomiska nedgångar och har begränsad finansiell buffert.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 50 702 SEK till 204 025 SEK, en ökning med 302,4%. Denna förbättring beror sannolikt på nyemission eller inskjutet kapital snarare än resultat, eftersom företaget gick med förlust.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 11 231 SEK till 4 694 578 SEK, en ökning med 42572,7%. Denna extremt höga tillväxt indikerar antingen en helt ny verksamhet eller en betydande expansion av befintlig verksamhet.

Huvudrisker

  • Mycket låg soliditet på 3,0% skapar sårbarhet för ekonomiska nedgångar och begränsar kreditmöjligheter
  • Förlustresultat på 197 000 SEK trots hög omsättning indikerar lönsamhetsproblem
  • Extrem omsättningstillväxt kan vara svår att upprätthålla och kan dölja strukturella problem
  • Ägar- och verksamhetsbyte innebär osäkerhet kring företagets nya riktning och affärsmodell

Möjligheter

  • Massiv omsättningstillväxt på 4 694 578 SEK från en mycket låg basnivå visar stark marknadspenetration
  • Tillgångstillväxt på 3730,7% till 6 512 985 SEK indikerar betydande investeringar i verksamheten
  • Eget kapital ökade med 302,4% till 204 025 SEK, vilket ger en bättre finansieringsbas
  • Verksamhetsbyte kan ha skapat nya marknadsmöjligheter inom bilreservdelsbranschen