1 033 743 SEK
Omsättning
▼ 26,7%
70 940 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 995,9%
76,3%
Soliditet
Mycket God
6,9%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:426 649 SEK
Skulder:-71 688 SEK
Substansvärde:212 768 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en betydande minskning i omsättning med 26.7% har företaget lyckats vända ett förlustresultat till en vinst på 70 940 SEK och stärkt sitt eget kapital med 34.9%. Den höga soliditeten på 76.3% indikerar ett stabilt kapitalunderlag, men den kraftiga omsättningsminskningen och minskande tillgångar tyder på en företagsomstrukturering eller en strategisk nedskalning.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom byggnadssnickeriarbeten och relaterad verksamhet, registrerat 2015. Som ett snickeriföretag är det typiskt att ha varierande projektomsättning och cykliska fluktuationer baserat på byggsektorns konjunktur.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades kraftigt från en förlust på -7 918 SEK till en vinst på 70 940 SEK, en förbättring på 78 858 SEK. Denna vändning till lönsamhet trots lägre omsättning indikerar förbättrad effektivitet eller kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 76.3% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger god finansiell stabilitet och motståndskraft mot nedgångsperioder.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 157 690 SEK till 212 768 SEK, en tillväxt på 55 078 SEK. Denna ökning kommer främst från årets vinst som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 410 515 SEK till 1 033 743 SEK, en nedgång på 376 772 SEK eller 26.7%. Detta kan tyda på färre projekt eller lägre projektstorlekar under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 26.7% från 1 410 515 SEK till 1 033 743 SEK kan indikera förlorade kunder eller minskad efterfrågan
  • Minskande tillgångar från 467 165 SEK till 426 649 SEK kan påverka företagets kapacitet att ta emot större projekt
  • Beroende av byggsektorns konjunktur gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar i branschen

Möjligheter

  • Stark vinstförbättring från förlust till 70 940 SEK vinst visar förmåga att arbeta effektivt även vid lägre omsättning
  • Exceptionellt hög soliditet på 76.3% ger god finansiell stabilitet och möjligheter till investeringar
  • Positiv eget kapital-tillväxt på 34.9% stärker företagets kapitalbas för framtida expansion