24 680 000 SEK
Omsättning
▲ 31,2%
344 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 719,1%
20%
Soliditet
God
1,4%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:18 251 831 SEK
Skulder:-14 483 094 SEK
Substansvärde:3 040 737 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxtfas med imponerande förbättringar i både omsättning och resultat, men befinner sig samtidigt i en utmanande position med låg lönsamhet och blygsam soliditet. Den kraftiga omsättningstillväxten på 31,2% och den exponentiella resultattillväxten på 719% indikerar ett framgångsrikt expansionsår, sannolikt genom förbättrad verksamhet eller ökad marknadsandel. Trots detta är vinstmarginalen på endast 1,4% anmärkningsvärt låg, vilket tyder på att kostnaderna växt i takt med eller snabbare än intäkterna. Eget kapitalet har stärkts med 18,7%, vilket är positivt, men soliditeten på 20% ligger under branschrekommendationer och begränsar företagets finansiella manöverutrymme. Företaget är etablerat sedan 2014 och har klarat sig genom en svår period, men behöver nu fokusera på att öka lönsamheten för att säkra långsiktig hållbarhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver bilverkstad och butik för biltillbehör samt fastighetsförvaltning i egna lokaler i Ludvika. Denna kombinerade verksamhetsmodell innebär att en del av intäkterna sannolikt kommer från hyresintäkter från fastighetsdelen, vilket kan bidra till en stabil kassaflöde. Verksamheten i egna lokaler minskar hyreskostnader men binder samtidigt upp betydande kapital i fastigheter, vilket förklarar den höga tillgångssiffran och den relativa låga soliditeten. Ett typiskt företag i denna bransch har ofta marginaler mellan 5-10%, vilket gör den aktuella vinstmarginalen på 1,4% avvikande låg.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 42 000 SEK till 344 000 SEK, en ökning med 302 000 SEK eller 719%. Denna förbättring visar att företaget blivit mer lönsamt, men den absoluta vinstnivån är fortfarande blygsam i förhållande till omsättningens storlek.

Soliditet: Soliditeten på 20,0% innebär att en femtedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta anses vara en låg nivå, särskilt för ett företag med fastighetsinnehav, och gör företaget sårbart för räntehöjningar och oförutsedda förluster.

Eget kapital: Eget kapitalet ökade från 2 561 145 SEK till 3 040 737 SEK, en tillväxt på 479 592 SEK. Denna ökning beror huvudsakligen på att årets resultat på 344 000 SEK har tillförts kapitalet, vilket är en positiv utveckling för företagets finansiella styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 19 754 165 SEK till 25 349 389 SEK, en tillväxt på 5 595 224 SEK eller 31,2%. Denna betydande ökning indikerar antingen framgångsrika försäljningsinsatser, prishöjningar eller att företaget tagit nya marknadsandelar.

Huvudrisker

  • Mycket låg vinstmarginal på 1,4% gör företaget extremt sårbart för kostnadsökningar eller minskad efterfrågan.
  • Låg soliditet på 20,0% begränsar möjligheten till ytterligare lån och ökar beroendet av extern finansiering.
  • Stor del av kapitalet är bundet i fastigheter (18 251 831 SEK i tillgångar), vilket minskar likviditeten.
  • Den exponentiella resultattillväxten på 719% kan vara svår att upprätthålla och kan komma från engångsfaktorer.

Möjligheter

  • Kraftig omsättningstillväxt på 31,2% visar på stark marknadsposition och framgångsrika försäljningsstrategier.
  • Resultatet har förbättrats avsevärt från 42 000 SEK till 344 000 SEK, vilket skapar en bättre grund för framtida investeringar.
  • Eget kapitalet har ökat med 479 592 SEK till 3 040 737 SEK, vilket stärker balansräkningen.
  • Verksamhet i egna lokaler ger stabila driftförhållanden och potentiella hyresintäkter från fastighetsdelen.