2 864 459 SEK
Omsättning
▲ 247,7%
1 149 072 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 581,8%
41,4%
Soliditet
Mycket God
40,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 405 712 SEK
Skulder:-1 895 614 SEK
Substansvärde:1 026 098 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt och lönsamhetsutveckling under 2023. Den nästan 250-procentiga omsättningstillväxten kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på över 40% indikerar att företaget har lyckats skala upp sin verksamhet betydligt samtidigt som det behållit en stark lönsamhet. Den starka tillväxten i eget kapital och tillgångar visar att företaget har reinvesterat vinsterna och byggt en stabilare finansiell bas. Detta är särskilt imponerande med tanke på att företaget fortfarande är relativt ungt (registrerat 2018).

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver professionell cykelutövning, försäljning av reklamplatser, konsulttjänster inom anläggning av cykelbanor samt kurser inom cykelsporten. Därutöver bedriver bolaget verksamhet med snöröjning och sandupptagning. Den breda verksamhetsprofilen med både cykelrelaterade tjänster och snöröjning kan förklara den starka tillväxten genom diversifierade intäktskällor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 168 526 SEK till 1 149 072 SEK, en ökning med 581,8%. Denna förbättring visar att företaget inte bara ökat omsättningen utan också förbättrat sin lönsamhet avsevärt.

Soliditet: Soliditeten på 41,4% är god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med en betydande andel eget kapital i förhållande till tillgångarna.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 496 772 SEK till 1 026 098 SEK, en tillväxt på 106,5%. Denna fördubbling av eget kapital beror främst på att det starka resultatet har bibehållits i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 823 761 SEK till 2 864 459 SEK, en tillväxt på 247,7%. Denna extraordinära tillväxt indikerar att företaget har lyckats etablera sig på marknaden och öka sina intäkter avsevärt.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets verksamhet inom snöröjning kan vara säsongsbetonad och påverkas av väderförhållanden
  • Den breda verksamhetsprofilen med både cykeltjänster och snöröjning kan leda till fokusförlust

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 40,1% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Stark tillväxt i eget kapital med över 1 000 000 SEK ger finansiell styrka för att utnyttja nya affärsmöjligheter
  • Den diversifierade verksamheten ger flera intäktskällor och minskar beroendet av en enskild marknad

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender med exceptionell tillväxt i både omsättning (+247,7%) och resultat (+581,8%). Eget kapital och tillgångar har nästan fördubblats på ett år, vilket indikerar en mycket positiv utveckling och en stabil finansiering av tillväxten.