1 318 477 SEK
Omsättning
▲ 547,4%
297 798 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 161,2%
51,2%
Soliditet
Mycket God
22,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:687 010 SEK
Skulder:-335 077 SEK
Substansvärde:351 933 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt under 2023 med en omsättningsökning på över 500% och en resultatökning på 161%. Den mycket höga vinstmarginalen på 22,6% och en soliditet över 50% indikerar en mycket sund finansiell utveckling. Företaget har gått från en startfas till att etablera en stark marknadsposition på bara ett år, med betydande förbättringar inom alla nyckeltal.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver måleri- och tapetseringsverksamhet riktad till privatpersoner och som underentreprenör. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis begränsade tillgångar men är beroende av arbetskraft och projektbaserad intäkt, vilket gör den starka resultatutvecklingen särskilt anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 114 007 SEK till 297 798 SEK, en ökning med 183 791 SEK. Denna förbättring, kombinerad med den enorma omsättningstillväxten, visar på effektiv kostnadskontroll och god lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 51,2% är mycket stark och indikerar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 115 523 SEK till 351 933 SEK, en fördubbling med 236 410 SEK. Denna tillväxt är direkt kopplad till det starka årets resultat och visar på en betydande förstärkning av företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 203 656 SEK till 1 318 477 SEK, en ökning med 1 114 821 SEK eller 547%. Detta visar en mycket stark marknadsacceptans och framgångsrik verksamhetsexpansion.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten på 547% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan innebära kapacitetsutmaningar.
  • Företagets verksamhet kan vara säsongsberoende eller konjunkturkänslig, vilket kan leda till fluktuationer i framtida resultat.
  • Stor ökning av tillgångar till 687 010 SEK kan indikera behov av investeringar i utrustning eller fordringar, vilket kräver kontinuerlig uppföljning.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 22,6% ger utrymme för framtida investeringar eller prissättningsflexibilitet.
  • Stark soliditet på 51,2% skapar goda förutsättningar för att säkra finansiering till förmånliga villkor för fortsatt expansion.
  • Betydande tillväxt både i omsättning och resultat visar på en välfungerande affärsmodell med stor skalpotential.