1 438 000 SEK
Omsättning
▲ 17,9%
173 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 35,5%
82,9%
Soliditet
Mycket God
12%
Vinstmarginal
Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-01

Substansvärdering

Tillgångar:1 260 482 SEK
Skulder:-116 158 SEK
Substansvärde:660 324 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt en markant försämring av lönsamheten. Den höga soliditeten ger en stabil finansiell bas, men minskande tillgångar och fallande resultat trots ökad omsättning indikerar potentiella effektivitetsproblem eller ökade kostnader. Företaget verkar vara i en fas där det växer snabbt men möter utmaningar med att bevara lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver löpande konsultarbete inom IT, vilket är en tjänstebaserad verksamhet med typiskt låga tillgångar och höga personalrelaterade kostnader. Denna verksamhetsmodell förklarar den höga soliditeten och de relativt begränsade tillgångarna, eftersom huvudsakliga 'tillgångar' ofta är kompetens och kundrelationer som inte syns i balansräkningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 268 000 SEK till 173 000 SEK, en minskning på 35.5%. Denna kraftiga resultatnedgång trots högre omsättning tyder på att kostnaderna har ökat i snabbare takt än intäkterna.

Soliditet: En soliditet på 82.9% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket självfinansierat och har låg belåning. Detta ger en stark finansiell buffert och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 597 859 SEK till 660 324 SEK, en tillväxt på 10.4%. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat på 173 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 219 918 SEK till 1 438 213 SEK, en stark tillväxt på 17.9%. Detta indikerar framgångsrik försäljning och att företaget lyckats expandera sin verksamhet.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 35.5% trots ökad omsättning är en varningssignal för lönsamhetsproblem.
  • Minskande totala tillgångar från 1 346 776 SEK till 1 260 482 SEK kan indikera att företaget har sålt av tillgångar eller har problem med kundfordringar.
  • Bristande kostnadskontroll är en uppenbar risk, då kostnader tycks ha växt snabbare än intäkter.

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 17.9% visar att företaget har god förmåga att skaffa nya uppdrag och växa.
  • Mycket hög soliditet på 82.9% ger utrymme för framtida investeringar eller att klara av en konjunkturnedgång.
  • En vinstmarginal på 12.0%, trots nedgång, är fortfarande klassificerad som hög och visar att verksamheten i grunden är lönsam.

Trendanalys

Trendanalysen visar en divergerande utveckling: FÖRBÄTTRING inom omsättning (+17.9%) och eget kapital (+10.4%), men FÖRSÄMRING inom resultat (-35.5%) och totala tillgångar (-6.4%). Detta skapar en bild av ett företag som expanderar snabbt men samtidigt tappar i effektivitet och lönsamhet, vilket kräver omedelbar uppmärksamhet.