8 558 602 SEK
Omsättning
▲ 20,4%
353 533 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 31,4%
32,3%
Soliditet
God
4,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 404 835 SEK
Skulder:-1 550 586 SEK
Substansvärde:492 795 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och positiv utveckling med betydande förbättringar inom alla nyckeltal. Den kraftiga tillgångstillväxten på 82,5% indikerar en betydande expansion, troligtvis genom investeringar i maskiner, fordon eller lager. Trots den snabba tillväxten bibehåller företaget lönsamhet och en soliditetsnivå som är acceptabel för branschen, vilket talar för en välmåndad tillväxtfas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom byggnadsarbeten och snickeri, en bransch som är känslig för konjunktursvängningar men där ett välskött företag med god kvalité kan uppnå stabila resultat. Verksamheten kräver vanligtvis betydande tillgångar som maskiner, fordon och materiallager.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 269 039 SEK till 353 533 SEK, en ökning på 31,4%. Detta innebär att företaget inte bara omsätter mer, utan även lyckas öka sin lönsamhet snabbare än omsättningstillväxten.

Soliditet: En soliditet på 32,3% är relativt stabil för ett tillväxtföretag i byggbranschen. Det indikerar att expansionen till stor del finansierats med eget kapital och inte genom skuldsättning, vilket är positivt.

Eget kapital: Det egna kapitalet växte från 398 551 SEK till 492 795 SEK, en ökning på 23,6%. Denna förbättring är direkt kopplad till årets vinst, vilket stärker företagets finansiella grund.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 7 183 321 SEK till 8 567 359 SEK, en tillväxt på 20,4%. Detta visar på en stark försäljningsutveckling och att företaget tar marknadsandelar eller har lyckats med fler och större projekt.

Huvudrisker

  • Den kraftiga tillgångstillväxten på 82,5% (från 1 317 527 SEK till 2 404 835 SEK) kan innebära en betydande ökning av skulder, vilket är en risk om räntorna stiger eller om konjunkturen vänder.
  • Vinstmarginalen på 4,1% klassificeras som låg, vilket gör företaget sårbart för plötsliga kostnadsökningar eller prispress från konkurrenter.
  • Branschen är konjunkturkänslig, och en nedgång i byggsektorn skulle direkt påverka företagets omsättning och lönsamhet.

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 20,4% visar på god marknadsposition och potential att ytterligare skala upp verksamheten.
  • Resultattillväxten på 31,4% är en mycket positiv indikator på förbättrad effektivitet och operativ styrka.
  • Den höga tillgångstillväxten kan vara en investering i framtida kapacitet, vilket ger goda förutsättningar för att ta emot större projekt och driva ytterligare omsättningstillväxt.

Trendanalys

Alla trender pekar entydigt mot en stark förbättring: omsättning (+20,4%), resultat (+31,4%), eget kapital (+23,6%) och tillgångar (+82,5%). Detta avbildar ett företag i en accelererad expansionfas.