847 014 SEK
Omsättning
▼ 64,1%
231 409 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 582,1%
64,7%
Soliditet
Mycket God
23,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
260 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-28

Substansvärdering

Tillgångar:616 978 SEK
Skulder:-217 625 SEK
Substansvärde:399 353 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket blandad ekonomisk bild med kraftiga motstridiga trender. Å ena sidan har omsättningen kollapsat med över 60% och företaget har blivit betydligt mindre i storlek. Å andra sidan har lönsamheten förbättrats dramatiskt med en mycket hög vinstmarginal på nästan 24%. Detta tyder på att företaget genomgått en betydande omstrukturering där man avvecklat eller minskat vissa verksamhetsområder med bibehållen eller förbättrad lönsamhet i kärnverksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver utbildningsverksamhet inom yrkesinriktade områden som sjukvård och IT, samt handel med mjuk- och hårdvara inom IT. Den kombinerade verksamheten förklarar de varierande resultattrenderna där utbildningsverksamhet kan ha annan lönsamhetsprofil än handelsverksamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats dramatiskt från 33 926 SEK till 231 409 SEK, en ökning med 582.1%. Trots lägre omsättning har företaget lyckats generera högre vinst, vilket tyder på förbättrad effektivitet eller avveckling av olönsamma verksamheter.

Soliditet: Soliditeten på 64.7% är mycket stark och visar att företaget har god finansieringsgrad med stort eget kapital i förhållande till tillgångarna, vilket ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital har minskat från 481 119 SEK till 399 353 SEK, en nedgång på 17.0%. Detta trots ett positivt resultat, vilket kan tyda på utdelning eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 2 360 673 SEK till 967 014 SEK, en nedgång på 64.1%. Detta indikerar en betydande nedskalning eller avveckling av vissa verksamhetsområder.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 64.1% från 2 360 673 SEK till 967 014 SEK indikerar risk för minskad marknadsandel eller avvecklad verksamhet
  • Minskande tillgångar från 1 052 653 SEK till 616 978 SEK (-41.4%) kan begränsa företagets expansionsmöjligheter
  • Nedgång i eget kapital trots positivt resultat kan tyda på uttag som påverkar företagets långsiktiga stabilitet

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 23.9% visar att kvarvarande verksamhet är exceptionellt lönsam
  • Resultatförbättring med 582.1% till 231 409 SEK indikerar stark operativ effektivitet
  • Hög soliditet på 64.7% ger god finansieringskapacitet för framtida investeringar