1 886 362 SEK
Omsättning
▼ 25,9%
539 022 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 34,4%
89,5%
Soliditet
Mycket God
26,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
350 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-12

Substansvärdering

Tillgångar:3 885 814 SEK
Skulder:-94 232 SEK
Substansvärde:2 264 083 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundförhållanden men samtidigt oroande nedåtgående trender. Den mycket höga soliditeten på 89.5% och en vinstmarginal på 26.5% indikerar ett finansiellt stabilt företag med god lönsamhet. Trots detta uppvisar företaget tydliga tecken på avmattning med en kraftig minskning av både omsättning (-25.9%) och resultat (-34.4%). Den marginella ökningen av eget kapital (+2.3%) visar att företaget fortfarande genererar vinst men i betydligt lägre omfattning än tidigare.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver sjukvård med fokus på läkarkonsultation och läkartjänster, samt verksamhet med fastigheter, värdepapper och eventarrangemang. Den breda verksamhetsbeskrivningen kan indikera ett diversifierat företag, men sjukvården framstår som kärnverksamhet. För ett tjänsteföretag inom sjukvård är den höga vinstmarginalen på 26.5% anmärkningsvärt stark, vilket tyder på effektiv verksamhetsstyrning eller specialiserade tjänster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 821 596 SEK till 539 022 SEK, en minskning med 282 574 SEK (-34.4%). Trots den kraftiga nedgången kvarstår ett ansenligt positivt resultat, vilket visar att företaget fortfarande är lönsamt men i avsevärt lägre grad.

Soliditet: Soliditeten på 89.5% är exceptionellt hög och indikerar ett företag med minimal skuldsättning. Denna starka balansräkningsstruktur ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar och finansiell flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 213 297 SEK till 2 264 083 SEK, en ökning med 50 786 SEK (+2.3%). Denna ökning kommer från årets vinst och visar att företaget fortfarande bygger kapital trots svagare resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 395 452 SEK till 2 036 053 SEK, en nedgång med 359 399 SEK (-15.0%). Denna betydande minskning kan tyda på förlorade kunder, prispress eller minskad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 359 399 SEK indikerar potentiell förlust av marknadsandelar eller minskad efterfrågan
  • Resultatnedgång med 282 574 SEK visar på ökade kostnader eller lägre priser på tjänster
  • Tillgångsminskning med 79 897 SEK kan tyda på nedskalning av verksamheten eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 89.5% ger utrymme för investeringar eller expansion utan extern finansiering
  • Fortfarande stark vinstmarginal på 26.5% visar att kärnverksamheten är lönsam trots utmaningar
  • Eget kapital på 2 264 083 SEK ger en stabil finansiell bas för att vända negativa trender

Trendanalys

Företaget visar tydliga negativa trender i omsättning (-25.9%) och resultat (-34.4%) men behåller en stark balansräkning med hög soliditet och växande eget kapital. Denna kombination av operativa utmaningar och finansiell styrka skapar en komplex bild där företaget har goda förutsättningar att adressera sina utmaningar men behöver vända de negativa trenderna för långsiktig hållbarhet.