1 750 325 SEK
Omsättning
▲ 10,3%
628 633 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 21,4%
65,1%
Soliditet
Mycket God
35,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
315 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-30

Substansvärdering

Tillgångar:2 220 775 SEK
Skulder:-607 828 SEK
Substansvärde:802 947 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men oroande resultatutveckling. Omsättningen har ökat med 10,2% till 1 750 325 SEK, vilket indikerar en expanderande verksamhet, men resultatet har samtidigt minskat kraftigt med 21,4% till 628 633 SEK. Den mycket höga vinstmarginalen på 35,9% och den exceptionellt starka soliditeten på 65,1% visar att företaget är lönsamt och har en mycket stabil kapitalstruktur. Den snabba tillväxten av eget kapital (+28,6%) och tillgångar (+17,0%) pekar på en företag som investerar i sin framtid, men den fallande lönsamheten kräver uppmärksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är en konsult- och teknikleverantör som verkar mot fordonsbranschen, en sektor känd för höga krav på kompetens och innovation. Denna verksamhetsmodell är typiskt projektdriven med relativt höga marginaler, vilket stämmer väl överens med den rapporterade mycket höga vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 799 862 SEK till 628 633 SEK, en minskning med 171 229 SEK eller 21,4%. Trots högre omsättning har kostnaderna ökat i snabbare takt, vilket trycker ner vinsten.

Soliditet: En soliditet på 65,1% är exceptionellt stark och betyder att över hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger mycket låg finansieringsrisk och stor motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 624 615 SEK till 802 947 SEK, en tillväxt på 178 332 SEK eller 28,6%. Denna förbättring drivs främst av att årets vinst har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 587 553 SEK till 1 750 325 SEK, en positiv tillväxt på 162 772 SEK eller 10,2%. Detta visar på framgångsrik försäljning och att företaget lyckas växa.

Huvudrisker

  • Kostnaderna ökar snabbare än intäkterna, vilket resulterar i en resultatminskning på 171 229 SEK trots högre omsättning.
  • En negativ resultattillväxt på -21,4% är en varningssignal om att lönsamheten försämras, vilket kan vara en trend som fortsätter om inte åtgärdas.

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 10,2% visar på en stark marknadsposition och efterfrågan på företagets tjänster.
  • Den mycket höga soliditeten på 65,1% ger utrymme för framtida investeringar och lån för att driva på tillväxten ytterligare utan att äventyra stabiliteten.
  • Verksamheten inom fordonsbranschen, särskilt den tekniska delen, är en sektor med god långsiktig tillväxtpotential.

Trendanalys

Trenderna är delade: Omsättning, eget kapital och tillgångar visar alla stark positiv tillväxt, vilket är mycket positivt. Den negativa resultattrenden är däremot ett betydande bekymmer som måste övervakas noga. Övergripande pekar trenderna på ett expanderande men mindre lönsamt företag.