1 411 010 SEK
Omsättning
▲ 9,6%
270 697 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 3,6%
59,8%
Soliditet
Mycket God
19,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:587 742 SEK
Skulder:-236 066 SEK
Substansvärde:351 676 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsmått men oroande tendenser i balansräkningen. Den höga vinstmarginalen på 19.2% och soliditeten på 59.8% indikerar ett lönsamt och kapitalstarkt företag. Omsättningen växer med 9.6%, vilket är positivt, men resultatet minskar trots detta med 3.6%. Den mest anmärkningsvärda förändringen är den kraftiga minskningen av tillgångar med 11.2%, vilket kan tyda på avveckling av tillgångar eller omstrukturering.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom fotografering, bildarkiv och utbildning sedan 2013. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis begränsade materiella tillgångar men är kunskapsintensiv, vilket förklarar den höga lönsamheten och relativt låga tillgångsvärdena.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 280 829 SEK till 270 697 SEK trots högre omsättning, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler på vissa tjänster.

Soliditet: Soliditeten på 59.8% är mycket stark och visar att företaget har god finansiering med eget kapital och låg belåning, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 286 614 SEK till 351 676 SEK, en tillväxt på 22.7%, vilket främst beror på att årets resultat tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 335 523 SEK till 1 411 465 SEK, en positiv tillväxt på 9.6% som visar att företaget lyckas öka sina intäkter.

Huvudrisker

  • Resultatminskning på 3.6% trots högre omsättning visar på ökade kostnader eller tryckta priser
  • Kraftig tillgångsminskning med 11.2% (från 661 952 SEK till 587 742 SEK) kan indikera avveckling av verksamhetskritiska tillgångar
  • Bristande skalbarhet där högre omsättning inte leder till högre resultat

Möjligheter

  • Stark soliditet på 59.8% ger god kapacitet för framtida investeringar eller expansion
  • Hög vinstmarginal på 19.2% visar att kärnverksamheten är mycket lönsam
  • Omsättningstillväxt på 9.6% visar att företaget fortsätter att växa marknadsandelar

Trendanalys

Företaget visar positiva trender i omsättning (+9.6%) och eget kapital (+22.7%) men negativa trender i resultat (-3.6%) och tillgångar (-11.2%). Den övergripande bilden är ett lönsamt företag med god soliditet men med tecken på omstrukturering eller effektivisering som påverkar tillgångsbasen negativt.