509 362 SEK
Omsättning
▼ 55%
775 402 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2 671,4%
114%
Soliditet
Mycket God
152,2%
Vinstmarginal
Artificiell
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:142 088 SEK
Skulder:-19 850 SEK
Substansvärde:161 938 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket blandad ekonomisk bild med dramatiska förändringar. Trots en kraftig omsättningsminskning på 55% har bolaget lyckats vända ett förlustår till en betydande vinst, samtidigt som eget kapital och tillgångar har ökat markant. Den extremt höga vinstmarginalen på 152% och soliditeten på 114% tyder på ovanliga transaktioner snarare än en normal operativ verksamhet. Företaget verkar genomgå en större omstrukturering eller har genomfört exceptionella transaktioner.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver inköp, försäljning, service och reparation av motorfordon samt handel med värdepapper och konsulttjänster inom försäljning. Den breda verksamhetsbeskrivningen möjliggör flera olika affärsmodeller, vilket kan förklara de extrema fluktuationerna i finansiella nyckeltal.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -30 155 SEK till en vinst på 775 402 SEK, en förbättring på 805 557 SEK. Denna extremt snabba vändning tyder på icke-operativa transaktioner eller försäljning av tillgångar.

Soliditet: Soliditeten på 114% är exceptionellt hög och indikerar att företaget har mer eget kapital än skulder. Detta är en mycket stark balansräkningsposition, men kan också tyda på att företaget har realiserat tillgångar utan att ta på sig nya skulder.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 20 536 SEK till 161 938 SEK, en tillväxt på 141 402 SEK eller 689%. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av den stora vinsten under året.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk kraftigt från 1 131 171 SEK till 509 362 SEK, en minskning på 621 809 SEK eller 55%. Detta indikerar en betydande nedgång i den operativa verksamheten eller ett strategiskt beslut att minska omsättningsgenererande aktiviteter.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 55% från 1 131 171 SEK till 509 362 SEK indikerar risk för minskad marknadsnärvaro eller förlust av kunder
  • Den extremt höga vinstmarginalen på 152% är osannolikt hållbar och kan tyda på engångstransaktioner snarare än lönsam operativ verksamhet
  • Omsättningsnedgången kan indikera strukturella problem i kärnverksamheten trots den starka resultatförbättringen

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med soliditet på 114% ger god finansiell styrka för framtida investeringar
  • Betydande vinst på 775 402 SEK ger kapital för att utveckla verksamheten eller investera i tillväxt
  • Stark tillväxt i eget kapital med 689% från 20 536 SEK till 161 938 SEK skapar goda förutsättningar för expansion

Trendanalys

Företaget visar extremt divergerande trender med kraftig omsättningsnedgång (-55%) men exceptionell resultatförbättring (+2671%). Tillgångar och eget kapital växer kraftigt (+94% respektive +689%), vilket tyder på en omfattande omstrukturering eller försäljning av tillgångar. Denna kombination av trender är ovanlig och indikerar att företaget genomgår en betydande transformation snarare än stabil operativ utveckling.