1 834 000 SEK
Omsättning
▼ 0,9%
791 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 14,1%
69%
Soliditet
Mycket God
43,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
276 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-23

Substansvärdering

Tillgångar:2 060 259 SEK
Skulder:-468 231 SEK
Substansvärde:790 028 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella nyckeltal men negativa tillväxttrender. Den mycket höga vinstmarginalen på 43,1% och den starka soliditeten på 69,0% indikerar ett lönsamt och stabilt företag med god kapitalstruktur. Trots att omsättningen minskat marginellt och resultatet sjunkit, har företaget samtidigt kraftigt stärkt sitt eget kapital och sina tillgångar, vilket tyder på en strategisk omställning eller investeringar för framtiden.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsulttjänster inom HR, management och organisations- och processutveckling med säte i Lomma, Skåne. Som konsultföretag är det typiskt att ha relativt låga tillgångar och höga lönsamhetsmarginaler, vilket stämmer väl med de presenterade siffrorna där personalens kompetens är den främsta tillgången.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 921 000 SEK till 791 000 SEK, en minskning på 130 000 SEK eller -14,1%. Denna nedgång är större än omsättningsminskningen, vilket kan indikera ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 69,0% är mycket stark och visar att företaget i hög grad finansieras med eget kapital. Detta ger låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 598 888 SEK till 790 028 SEK, en tillväxt på 191 140 SEK eller +31,9%. Denna förbättring beror sannolikt på att årets resultat på 791 000 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade marginellt från 1 849 590 SEK till 1 834 151 SEK, en nedgång på 15 439 SEK eller -0,9%. Detta kan tyda på minskad omsättningsvolym eller prispress i verksamheten.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 14,1% till 791 000 SEK trots en mycket hög vinstmarginal, vilket indikerar en negativ lönsamhetstrend.
  • Omsättningsminskningen på -0,9% till 1 834 151 SEK kan tyda på konkurrenspress eller minskad efterfrågan på tjänsterna.

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 69,0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan att behöva ta på sig skulder.
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med +31,9% till 790 028 SEK stärker företagets finansiella bas avsevärt.
  • Tillgångarna ökade med +34,7% till 2 060 259 SEK, vilket kan indikera investeringar som kan bära framtida tillväxt.