2 181 000 SEK
Omsättning
▲ 58,9%
1 022 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 125,1%
61,9%
Soliditet
Mycket God
46,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-22

Substansvärdering

Tillgångar:1 760 685 SEK
Skulder:-582 048 SEK
Substansvärde:745 637 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med kraftiga förbättringar på alla områden. Den dubbla omsättningstillväxten kombinerat med en mer än fördubblad vinst indikerar en mycket framgångsrik verksamhet som har skalats upp effektivt. Den höga vinstmarginalen på 46,9% och soliditeten på 61,9% pekar på en lönsam och finansiellt stabil verksamhet som har lyckats omvandla tillväxt till reell resultatförbättring.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver rekrytering och chefscoachning, en tjänstebaserad verksamhet som typiskt sett har relativt låga kapitalkrav men kräver specialistkompetens. Den höga vinstmarginalen är typisk för kunskapsintensiva tjänsteföretag där personalens expertis är den främsta tillgången.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 454 000 SEK till 1 022 000 SEK, en ökning med 125,1%. Denna förbättring är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och skalfördelar.

Soliditet: Soliditeten på 61,9% är mycket stark och indikerar att företaget har låg belåning och kan finansiera större delen av sin verksamhet med eget kapital, vilket ger god finansiell stabilitet och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 333 982 SEK till 745 637 SEK, en tillväxt på 123,3%. Denna starka ökning är direkt kopplad till det höga årets resultat och visar på en sund kapitaluppbyggnad.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 372 593 SEK till 2 181 014 SEK, en tillväxt på 58,9%. Detta visar en mycket stark försäljningsutveckling och framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, vilket kan leda till förväntningsproblem framöver
  • Företagets starka beroende av personalkompetens innebär en risk vid eventuell personalomsättning eller konkurrens om specialistkunskap
  • En eventuell konjunkturnedgång kan direkt påverka efterfrågan på rekryteringstjänster och chefscoachning

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 46,9% ger utrymme för ytterligare investeringar i tillväxt och verksamhetsutveckling
  • Den starka kapitalbasen med 745 637 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för att finansiera organisk tillväxt eller eventuella förvärv
  • Företagets bevisade förmåga att skal upp verksamheten effektivt skapar förutsättningar för fortsatt expansion på nya marknader eller med nya tjänsteerbjudanden

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka positiva trender: omsättningstillväxt +58,9%, resultattillväxt +125,1%, eget kapitaltillväxt +123,3% och tillgångstillväxt +118,6%. Denna samstämmighet i positiva förbättringar över hela balansräkningen och resultaträkningen indikerar en mycket välskött och framgångsrik verksamhet som befinner sig i en stark expansionsfas.