3 592 514 SEK
Omsättning
▲ 3,8%
1 869 326 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 34,5%
72,2%
Soliditet
Mycket God
52%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 929 153 SEK
Skulder:-1 090 547 SEK
Substansvärde:2 838 606 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga lönsamhetsmarginaler och imponerande tillväxttakt. Resultatet ökade med 34,5% till 1,9 miljoner SEK trots en måttlig omsättningstillväxt på 3,8%, vilket indikerer kraftig effektivisering eller förbättrad prissättning. Den extremt höga soliditeten på 72,2% och den snabba tillväxten av eget kapital (+82,3%) visar ett mycket stabilt företag med god finansiell hälsa.

Företagsbeskrivning

Företaget är en konsultverksamhet inom vården som verkar som hyrläkare, vilket typiskt sett är en verksamhet med höga lönsamhetsmarginaler på grund av specialiserade kompetenser och efterfrågan på flexibel vårdpersonal.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 1 389 415 SEK till 1 869 326 SEK, en ökning på 479 911 SEK eller 34,5%, vilket visar mycket stark kostnadskontroll eller förbättrad verksamhetseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 72,2% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsbehov och stor finansiell styrka att motstå ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 556 984 SEK till 2 838 606 SEK, en tillväxt på 1 281 622 SEK eller 82,3%, främst driven av det starka resultatet och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 462 450 SEK till 3 592 514 SEK, en måttlig tillväxt på 3,8% som visar en stabil kundbas i en bransch med efterfrågan.

Huvudrisker

  • Beroendet av en specifik bransch (hyrläkare) gör företaget sårbart för förändringar i hälso- och sjukvårdens regler och finansiering
  • Den måttliga omsättningstillväxten på 3,8% kan indikera begränsad marknadsexpansion eller kapacitetsbegränsningar

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 52,0% ger utrymme för investeringar i verksamhetens expansion eller utveckling
  • Den starka balansräkningen med 2 838 606 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för att finansiera framtida tillväxt utan extern finansiering

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+3,8%), resultat (+34,5%), eget kapital (+82,3%) och tillgångar (+68,3%). Den snabba tillväxten i tillgångar och eget kapital kombinerat med hög lönsamhet pekar på ett företag i stark expansion med goda framtidsutsikter.