1 912 142 SEK
Omsättning
▲ 13,1%
260 878 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 292,8%
41,4%
Soliditet
Mycket God
13,6%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 790 591 SEK
Skulder:-1 049 063 SEK
Substansvärde:741 528 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark prestation med betydande förbättringar i lönsamhet och omsättningstillväxt trots en liten minskning i totala tillgångar. Den höga vinstmarginalen på 13,6% och resultattillväxten på +292,8% indikerar effektiv kostnadskontroll och förbättrad verksamhetsproduktivitet. Soliditeten på 41,4% är stabil och god, vilket ger företaget finansiell styrka. Den negativa tillgångstillväxten kan tyda på avskrivningar eller försäljning av tillgångar, vilket inte nödvändigtvis är negativt om det leder till mer effektiv resursanvändning.

Företagsbeskrivning

Företaget är specialiserat på service, reparationer och diagnostik för personbilar och lätta lastbilar, med expertis på BMW, MINI, VW, SKODA och SEAT. Verksamheten inkluderar även AC-reparationer, vilket är en specialisttjänst med potentiellt höga marginaler. Företaget är etablerat sedan 2010 och har en nischad position på marknaden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 66 422 SEK till 260 878 SEK, en ökning på 292,8%. Denna enorma vinsttillväxt indikerar förbättrad lönsamhet genom antingen högre intäkter, bättre kostnadskontroll eller båda.

Soliditet: Soliditeten på 41,4% är god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåning. Detta ger goda förutsättningar att hantera oförutsedda händelser och investera i framtida tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 736 583 SEK till 741 528 SEK (+0,7%). Den lilla ökningen trots ett starkt resultat kan tyda på utdelning till ägarna eller andra kapitaltransaktioner.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 690 839 SEK till 1 913 042 SEK, en tillväxt på 13,1%. Detta visar en stark försäljningsutveckling och ökad marknadsandel eller kundbas.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 3,5% från 1 856 373 SEK till 1 790 591 SEK, vilket kan indikera avveckling av kapitalintensiva tillgångar som kan påverka långsiktig kapacitet
  • Beroendet av specifika bilmärken (BMW, MINI, VW, SKODA, SEAT) skapar exponering mot dessa tillverkares marknadsutveckling
  • Den marginella tillväxten i eget kapital trots stark vinstutveckling kan tyda på höga utdelningar som begränsar reinvestreringsmöjligheter

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultattillväxt på 292,8% visar på effektiviserad verksamhet och potentiellt skalbar affärsmodell
  • Omsättningstillväxt på 13,1% överträffar sannolikt branschgenomsnittet och visar på konkurrensfördelar
  • Hög vinstmarginal på 13,6% ger goda möjligheter till självfinansierad tillväxt och investeringar i verksamheten
  • Specialistinriktning på premiummärken och AC-reparationer erbjuder möjligheter till höga marginaler och kundlojalitet

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender med förbättringar i omsättning (+13,1%), resultat (+292,8%) och eget kapital (+0,7%). Den enda negativa trenden är tillgångsminskning (-3,5%), vilket kan vara strategiskt för att öka kapitaleffektiviteten. Den övergripande trendbilden är mycket positiv med signifikant förbättrad lönsamhet.