1 179 000 SEK
Omsättning
▲ 19,8%
302 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 704%
41%
Soliditet
Mycket God
21,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 761 711 SEK
Skulder:-998 730 SEK
Substansvärde:562 981 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring med en dramatisk vändning från förlust till hög lönsamhet kombinerat med betydande tillväxt i både omsättning och balansräkning. Den mycket höga vinstmarginalen på 21,6% tillsammans med en soliditetsnivå på 41,0% indikerar ett företag som har lyckats skapa en stabil och lönsam verksamhet efter en svagare period. Den snabba tillväxten i tillgångar (+45,7%) tyder på investeringar som sannolikt legat till grund för denna framgångsrika utveckling.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver klövvårdsverksamhet, vilket innebär hovslageri och hästvård. Med säte i Kalmar verkar det inom en nischad tjänstesektor med stabil efterfrågan. Den höga vinstmarginalen är typisk för specialiserade tjänsteföretag med låga rörliga kostnader och expertkunskap.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -50 000 SEK till en vinst på 302 000 SEK, en positiv förändring på 352 000 SEK. Denna vändning till lönsamhet indikerar effektiv kostnadskontroll och/eller förbättrad prissättning.

Soliditet: Soliditeten på 41,0% är god och ligger över branschgenomsnittet för många tjänsteföretag. Detta indikerar en finansiellt stabilt företag med låg belåningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 466 526 SEK till 562 981 SEK, en tillväxt på 96 455 SEK. Denna förbättring är direkt kopplad till årets starka resultat på 302 000 SEK, vilket har stärkt företagets kapitalbas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 984 171 SEK till 1 397 403 SEK, en tillväxt på 413 232 SEK eller 19,8%. Detta visar en stark ökning av verksamhetsvolymen och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxttakten (+45,7% i tillgångar) kan innebära kapitalbindning och utmaningar att upprätthålla likviditeten.
  • Företagets framgång verkar relativt ny (från förlust till hög vinst), vilket kräver kontinuerlig övervakning för att säkerställa att denna positiva trend är hållbar långsiktigt.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 21,6% ger utrymme för framtida investeringar och expansion.
  • Stark tillväxt i eget kapital med 96 455 SEK ger ökad finansiell styrka och möjligheter till ytterligare utveckling av verksamheten.
  • Betydande omsättningstillväxt på 413 232 SEK visar på stark marknadsacceptans och potential för ytterligare expansion.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringar: omsättningstillväxt (+19,8%), resultattillväxt (+704,0%), eget kapital tillväxt (+20,7%) och tillgångstillväxt (+45,7%). Denna konsekvent positiva utveckling across all major metrics indicates a company in a strong growth phase with improving profitability and financial stability.