215 000 SEK
Omsättning
▼ 59,5%
47 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 80,8%
86%
Soliditet
Mycket God
16,9%
Vinstmarginal
Hög
180 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-10

Substansvärdering

Tillgångar:1 199 025 SEK
Skulder:-79 707 SEK
Substansvärde:683 818 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en betydande nedgång under 2023 med kraftigt minskad omsättning och resultat trots en hög vinstmarginal. Den höga soliditeten på 86% ger viss finansiell stabilitet, men de negativa tillväxttalen i alla nyckeltal indikerar allvarliga utmaningar. Företaget verkar befinna sig i en fas av kraftig kontraktion eller omstrukturering, där den tidigare lönsamheten inte räcker till för att kompensera för den drastiska omsättningsminskningen.

Företagsbeskrivning

Företaget är en konsultverksamhet inom modebranschen med säte i Rättvik, registrerat 2020. Som modekonsult verkar det främst erbjuda specialistkompetens snarare än fysiska produkter, vilket vanligtvis medför lägre tillgångar och högre lönsamhet jämfört med detaljhandelsföretag i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 245 000 SEK till 47 000 SEK, en minskning med 198 000 SEK. Trots den höga vinstmarginalen på 16.9% räckte den inte till för att kompensera för omsättningsbortfallet.

Soliditet: Soliditeten på 86.0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket lite belånat. Detta ger en god finansiell buffert trots de negativa trender som syns i övriga nyckeltal.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 840 837 SEK till 683 818 SEK, en nedgång med 157 019 SEK. Denna minskning kan delvis förklaras av det sämre årets resultat och eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 555 578 SEK till 276 516 SEK, en nedgång med 279 062 SEK eller 50.2%. Detta indikerar en betydande förlust av kunder eller projekt.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 279 062 SEK indikerar potentiell förlust av större kunder eller projekt
  • Resultatminskning med 198 000 SEK visar på utmaningar att bibehålla lönsamhet vid lägre omsättningsvolym
  • Minskande eget kapital med 157 019 SEK kan begränsa företagets investeringsmöjligheter

Möjligheter

  • Hög soliditet på 86.0% ger goda förutsättningar att klara av en svår period utan extern finansiering
  • Vinstmarginal på 16.9% visar att verksamheten kan vara lönsam vid tillräcklig omsättningsvolym
  • Befintligt eget kapital på 683 818 SEK ger möjlighet till investeringar i ny affärsutveckling

Trendanalys

Alla tillgängliga trendindikatorer visar FÖRSÄMRING: omsättning (-59.5%), resultat (-80.8%), eget kapital (-18.7%) och tillgångar (-22.2%). Denna konsekvent negativa utveckling över samtliga nyckeltal indikerar en strukturell försämring snarare än en tillfällig nedgång. Den höga soliditeten och vinstmarginalen ger dock hopp om att företaget kan vända trenden med rätt åtgärder.