3 490 000 SEK
Omsättning
▼ 22,2%
646 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 37,9%
96%
Soliditet
Mycket God
18,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 270 660 SEK
Skulder:-85 804 SEK
Substansvärde:2 184 856 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande nedåtgående trend med kraftiga minskningar inom samtliga viktiga finansiella parametrar. Trots en hög vinstmarginal på 18,5% har både omsättning och resultat minskat betydligt från föregående år. Den exceptionellt höga soliditeten på 96,0% indikerar ett lågt skuldsatt företag, men den minskande omsättningen och resultatet tyder på utmaningar i verksamheten. Företaget befinner sig i en situation där det genererar bra vinstmarginaler men samtidigt upplever en markant nedgång i affärsvolym.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver äventyrsreselogistik med helikopter- och marktransporter samt säkerhetsarbete vid helikopterskidåkning och film- och fotoarbeten. Denna typ av verksamhet är ofta säsongsbetonad och kan vara känslig för ekonomiska konjunkturer samt turismtrender. Med säte i Boden verkar företaget rikta sig mot nischade marknader inom äventyrsturism och filmproduktion.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 1 041 000 SEK till 646 000 SEK, en minskning på 395 000 SEK eller 37,9%. Resultatminskningen var större än omsättningsminskningen, vilket kan tyda på minskad lönsamhet eller oförändrade fasta kostnader trots lägre intäkter.

Soliditet: Soliditeten på 96,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket lågt skuldsatt. Detta ger finansiell stabilitet men kan också indikera försiktig finansieringspolicy eller begränsade investeringsmöjligheter.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 2 477 868 SEK till 2 184 856 SEK, en minskning på 293 012 SEK. Denna minskning motsvarar ungefär årets resultat, vilket indikerar att vinsten använts för utdelning eller andra ändamål.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 4 485 776 SEK till 3 490 221 SEK, en minskning på 995 555 SEK eller 22,2%. Denna kraftiga nedgång indikerar minskad efterfrågan eller färre projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 22,2% som kan tyda på förlorade kunder eller minskad marknadsandel
  • Resultatminskning på 37,9% som överstiger omsättningsminskningen, vilket indikerar minskad lönsamhet
  • Minskande eget kapital på 293 012 SEK trots positivt resultat, vilket kan tyda på utdelningar som påverkar företagets kapitalbas
  • Tillgångsminskning på 21,6% som kan indikera avveckling av verksamhetsresurser

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 18,5% visar att företaget kan vara lönsamt även vid lägre omsättningsnivåer
  • Exceptionellt hög soliditet på 96,0% ger finansiell stabilitet och möjlighet att klara ekonomiska nedgångar
  • Nischad verksamhet inom äventyrslogistik kan ge konkurrensfördelar på specialiserade marknader
  • Befintlig verksamhetsstruktur med helikoptertransporter och säkerhetsarbete utgör en potentiell plattform för återhämtning