215 000 SEK
Omsättning
▼ 64,7%
181 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 546,4%
88,4%
Soliditet
Mycket God
84,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:309 860 SEK
Skulder:-36 093 SEK
Substansvärde:273 767 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket blandad ekonomisk bild med dramatiska förändringar mellan åren. Trots en kraftig nedgång i omsättning med 64,7% har företaget lyckats öka resultatet med hela 546,4%, vilket tyder på en genomgripande omstrukturering eller försäljning av tillgångar. Den extremt höga vinstmarginalen på 84,2% och soliditeten på 88,4% pekar på ett företag som har stark kapitalstruktur men som samtidigt genomgår en betydande transformation av sin verksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är registrerat i Åre och verkar vara ett relativt ungt bolag som startades 2018. Den specifika verksamheten är inte angiven i datan, men placeringen i en turistort som Åre kan indikera verksamhet inom turism, service eller fastigheter. De dramatiska förändringarna i siffrorna mellan 2022 och 2023 tyder på att företaget kan ha genomgått en betydande förändring i sin affärsmodell.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 28 000 SEK till 181 000 SEK, en ökning med 153 000 SEK eller 546,4%. Denna enorma resultatförbättring trots lägre omsättning kan bero på försäljning av tillgångar eller avveckling av lönsamhetskrävande verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 88,4% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god finansiell stabilitet men kan också indikera underutnyttjad kapitalstruktur.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 113 727 SEK till 273 767 SEK, en tillväxt på 160 040 SEK eller 140,7%. Denna kraftiga ökning kan förklaras av det goda årets resultat som tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk kraftigt från 609 371 SEK till 214 860 SEK, en minskning på 394 511 SEK eller 64,7%. Denna dramatiska nedgång kan tyda på avveckling av verksamhetsgrenar eller försäljning av affärsområden.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 64,7% från 609 371 SEK till 214 860 SEK indikerar risk för avvecklad kärnverksamhet
  • Tillgångarna har minskat med 42,3% från 537 376 SEK till 309 860 SEK, vilket kan tyda på försäljning av produktiva tillgångar
  • Extremt hög vinstmarginal på 84,2% kan vara ohållbar på sikt om den inte grundas i lönsam kärnverksamhet

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 88,4% ger utrymme för framtida investeringar utan behov av extern finansiering
  • Kraftig resultatförbättring med 546,4% till 181 000 SEK visar god förmåga att generera vinst trots utmaningar
  • Betydande ökning av eget kapital med 140,7% till 273 767 SEK stärker företagets finansiella grund

Trendanalys

Företaget visar tydliga tecken på omstrukturering med motriktade trender där omsättning och tillgångar minskar kraftigt medan resultat och eget kapital ökar dramatiskt. Denna mönster är typiskt för företag som genomgår transformation, antingen genom försäljning av verksamhetsdelar eller genom att skifta fokus till mer lönsamma men mindre omsättningsintensiva aktiviteter.