608 000 SEK
Omsättning
▼ 14,4%
120 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 43,1%
63,9%
Soliditet
Mycket God
19,8%
Vinstmarginal
Hög
95 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-24

Substansvärdering

Tillgångar:195 523 SEK
Skulder:-70 571 SEK
Substansvärde:124 952 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med betydande försämringar inom samtliga nyckeltal. Omsättningen har minskat med 14,4%, resultatet har halverats med 43,1% och det egna kapitalet har kraftigt reducerats. Den höga soliditeten på 63,9% är en positiv indikator som ger ett visst skydd mot kortsiktiga problem, men den snabba kapitalförbrukningen och den omfattande nedgången pekar på en allvarlig situation som kräver omedelbara åtgärder för att vända trenden.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom sjuk-, hälso- och friskvård samt uthyrning av personal och försäljning av relaterat material. En unik del av verksamheten är även motorcykelrelaterade event, resor och kurser. Den breda verksamhetsprofilen med både vård och en nischad hobbyverksamhet kan medföra utmaningar i fokus och resursfördelning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 211 000 SEK till 120 000 SEK, en minskning på 91 000 SEK eller 43,1%. Denna försämring är större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre lönsamhet.

Soliditet: En soliditet på 63,9% är mycket stark och visar att majoriteten av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger en god finansiell buffert trots de negativa trender som syns.

Eget kapital: Det egna kapitalet minskade från 199 765 SEK till 124 952 SEK, en nedgång på 74 813 SEK eller 37,5%. Denna minskning beror främst på det sämre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk från 709 885 SEK till 608 197 SEK, en minskning på 101 688 SEK eller 14,4%. Detta indikerar en minskad försäljning eller färre kunduppdrag.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig och accelererad försämring av alla nyckeltal, inklusive en omsättningsminskning på 101 688 SEK och en resultatminskning på 91 000 SEK.
  • Kraftig kapitalförbrukning med en minskning av det egna kapitalet med 74 813 SEK på ett år, vilket om den fortsätter snabbt kan äta upp den finansiella bufferten.
  • Den breda och potentiellt osammanhängande verksamhetsprofilen (hälsovård och motorcykelverksamhet) kan leda till otydligt fokus och ineffektiv resursanvändning.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 63,9% ger ett robust skydd och möjliggör tid för att genomföra nödvändiga åtgärder för att vända den negativa trenden.
  • Verksamheten inom den efterfrågade sektorn hälsovård utgör en stabil kärna att bygga uppå och fokusera resurser på.
  • Den nischade motorcykelverksamheten kan, om den görs lönsam, vara en unik försäljningspunkt och differentiera företaget från konkurrenter.