1 705 972 SEK
Omsättning
▼ 3,3%
351 543 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 46,5%
76,2%
Soliditet
Mycket God
18,7%
Vinstmarginal
Hög
220 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-29

Substansvärdering

Tillgångar:1 262 687 SEK
Skulder:-300 975 SEK
Substansvärde:961 712 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företaget har fortsatt tappat en del kunder efter coronatiden och tagit in en del nya i stället med mer inriktning på SEO. I slutet av året har omsättningen minskat något. Företaget har under hösten anställt en ny medarbetare för att vidga arbetssättet. Ägare med mer än 10% av aktierna i bolaget vid årets slut: Efficator AB (90%)

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har under året genomgått en kundbasomställning genom att förlora vissa kunder efter coronatiden och ersatt dem med nya kunder med fokus på SEO-tjänster.
  • En ny medarbetare anställdes under hösten 2023 för att vidga företagets arbetssätt och kompetens.
  • Ägarstrukturen domineras helt av moderbolaget Efficator AB som äger 90% av aktierna.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en minskad omsättning på -3,3% och en kraftig resultatnedgång på -46,5% har företaget lyckats stärka sin balansräkning med en ökning av både eget kapital (+6,5%) och totala tillgångar (+12,2%). Den höga soliditeten på 76,2% indikerar ett finansiellt stabilt bolag med låg belåning. Situationen tyder på en omställningsfas där företaget investerar för framtiden (nya anställningar, förändrad kundbas) på bekostnad av kortvarig lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom internetmarknadsföring, med en tydlig förändring under 2023 mot en större inriktning på SEO-tjänster (Sökmotoroptimering). Branschen kännetecknas ofta av projektbaserade intäkter och en viss kundomsättning, vilket stämmer väl överens med den beskrivna förlusten av vissa kunder och förvärv av nya.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan och sjönk från 656 600 SEK till 351 543 SEK, en minskning på 305 057 SEK eller -46,5%. Denna kraftiga resultatnedgång, som är betydligt större än omsättningsminskningen, tyder på ökade kostnader, sannolikt kopplade till den nya anställningen och omställningsarbetet.

Soliditet: Soliditeten är mycket stark på 76,2%, vilket innebär att över tre fjärdedelar av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god finansiell styrka och låg risk för obetalningsproblem.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 902 585 SEK till 961 712 SEK, en förbättring med 59 127 SEK eller +6,5%. Denna ökning beror helt på att årets resultat på 351 543 SEK tillförts kapitalet, vilket överstiger eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 939 371 SEK till 1 880 140 SEK, en nedgång på 59 231 SEK eller -3,3%. Detta kan förklaras av förlusten av etablerade kunder i samband med en omställning av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den kraftiga resultatnedgången på 305 057 SEK är en stor risk och indikerar att kostnadsstrukturen kan ha blivit mindre effektiv.
  • Minskad omsättning på 59 231 SEK visar på utmaningar i att behålla och förvärva kunder i en konkurrensutsatt bransch.
  • Förluster av etablerade kunder skapar osäkerhet kring den framtida intäktsstabiliteten.

Möjligheter

  • Investeringarna i ny personal och en omställning mot SEO-tjänster kan ge frukt på sikt och leda till en mer lönsam och stabil kundbas.
  • Den exceptionellt höga soliditeten på 76,2% ger företaget ett stort handlingsutrymme att finansiera tillväxt och klara av konjunktursvängningar.
  • Tillgångstillväxten på 137 538 SEK till 1 262 687 SEK visar att företaget fortsätter att investera i sin verksamhet.