1 364 000 SEK
Omsättning
▲ 21,4%
147 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 320%
47%
Soliditet
Mycket God
10,8%
Vinstmarginal
Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-06

Substansvärdering

Tillgångar:1 050 573 SEK
Skulder:-555 434 SEK
Substansvärde:495 139 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med starka operativa resultat men oroande förändringar i balansräkningen. Omsättningen har ökat med 21,4% till 1 363 865 SEK och resultatet har förbättrats dramatiskt med 320% till 147 000 SEK, vilket indikerar en effektiviserad verksamhet med hög vinstmarginal på 10,8%. Samtidigt har eget kapital minskat med 6,6% och tillgångarna har reducerats med hela 34,6%, vilket tyder på att vinsten inte har ackumulerats utan snarare använts till utdelningar eller att företaget har avyttrat tillgångar. Soliditeten på 47% är fortfarande god, men den minskande kapitalbasen är en varningssignal.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett advokatbyrå som bedriver advokatverksamhet med säte i Mjölby och är registrerat sedan 2013. För ett tjänsteföretag som detta är personalens kompetens avgörande, och uppgiften att riktlinjer för vidareutbildning uppfyllts under 2023 är en positiv indikator på kvalitetsarbete. Typiskt för advokatverksamhet är att tillgångarna ofta består av fordringar och immateriella tillgångar snarare än tunga materiella investeringar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades kraftigt från 35 000 SEK till 147 000 SEK, en ökning på 112 000 SEK eller 320%. Denna dramatiska förbättring, kombinerad med en hög vinstmarginal på 10,8%, tyder på en mycket lönsam verksamhet och effektiv kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 47,0% är god och indikerar att företaget finansieras till nära hälften med eget kapital. Detta ger en god buffert mot motgångar, men trenden med minskande eget kapital är något som bör övervakas.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 530 068 SEK till 495 139 SEK, en nedgång på 34 929 SEK eller 6,6%. Detta är anmärkningsvärt då ett positivt resultat på 147 000 SEK normalt skulle öka eget kapital. Minskningen tyder på att vinsten använts till utdelning till ägarna eller att andra justeringar skett.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 124 132 SEK till 1 363 865 SEK, en ökning på 239 733 SEK eller 21,4%. Detta är en stark tillväxt som visar att företaget har lyckats öka sin intäktsgenerering avsevärt.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av totala tillgångar med 556 781 SEK (34,6%) från 1 607 354 SEK till 1 050 573 SEK, vilket kan indikera avyttringar eller nedskrivningar som försvagar företagets långsiktiga kapacitet.
  • Minskande eget kapital trots ett starkt resultat, vilket pekar på att kapital lämnar företaget istället för att reinvesteras.
  • Den stora minskningen i tillgångar kan tyda på att företaget har sålt av tillgångar för att finansiera verksamheten eller utdelningar, vilket inte är hållbart långsiktigt.

Möjligheter

  • Mycket stark resultattillväxt på 320% och hög vinstmarginal på 10,8% visar att kärnverksamheten är extremt lönsam.
  • Omsättningstillväxt på 21,4% till 1 363 865 SEK visar att företaget har god marknadsframgång och växande intäkter.
  • Uppfyllda riktlinjer för vidareutbildning säkerställer att företaget upprätthåller hög kompetens och kan konkurrera på kvalitet.