5 998 781 SEK
Omsättning
▲ 3,4%
155 457 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 136,6%
16,2%
Soliditet
Stabil
2,6%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 320 147 SEK
Skulder:-1 106 204 SEK
Substansvärde:213 943 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har inlett stora och långsiktiga relationer med nya uppdragsgivare
  • De nya kundrelationerna har möjliggjort bolagets fortsatta tillväxt och utveckling

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark förbättring av lönsamhet och eget kapital, men befinner sig i en omstruktureringsfas med betydande minskning av tillgångar. Övergången från förlust till vinst och den kraftiga ökningen av eget kapital är imponerande, men den låga soliditeten och minskande tillgångsbasen indikerar att bolaget fortfarande är i en utmanande fas. De nya kundrelationerna tyder på en strategisk omorientering som börjat bära frukt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver byggverksamhet mot både privatpersoner och företag med säte i Strängnäs. Byggbranschen är typiskt kapitalintensiv och konjunkturkänslig. Företaget har under året etablerat långsiktiga relationer med nya uppdragsgivare, vilket är avgörande för kontinuitet i denna bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på 425 039 SEK till en vinst på 155 457 SEK, en ökning på 136.6% som visar framgångsrik kostnadskontroll eller förbättrad projektlönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 16.2% är låg för en byggverksamhet och ligger under branschrekommendationer, vilket begränsar företagets kreditvärdighet och investeringsmöjligheter.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 58 486 SEK till 213 943 SEK, en tillväxt på 265.8% som huvudsakligen drivs av årets vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 800 474 SEK till 5 998 781 SEK, en måttlig tillväxt på 3.4% som visar en stabil kundbas trots omstrukturering.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 16.2% skapar sårbarhet för ekonomiska nedgångar och begränsar tillgång till finansiering
  • Tillgångsminskning på 32.1% (från 1 945 220 SEK till 1 320 147 SEK) kan indikera avveckling av verksamhetskapacitet
  • Vinstmarginalen på endast 2.6% är låg och gör företaget känsligt för kostnadsökningar

Möjligheter

  • Starka resultat- och kapitaltillväxter visar att omställningsarbetet börjar ge effekt
  • Nya långsiktiga kundrelationer skapar förutsättningar för stabil framtida intäktsflöde
  • Vinstomläggningen från 425 039 SEK förlust till 155 457 SEK vinst visar god operativ styrning