3 757 266 SEK
Omsättning
▲ 7,8%
374 994 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 9,7%
0,2%
Soliditet
Mycket Låg
10%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 152 372 SEK
Skulder:-2 432 118 SEK
Substansvärde:305 254 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i omsättning, resultat och eget kapital, vilket indikerar en hälsosam operativ verksamhet. Den extremt låga soliditeten på 0,2% är dock ett allvarligt bekymmer som visar på mycket hög belåning i förhållande till eget kapital. Minskande tillgångar kombinerat med ökad skuldsättning skapar en finansiell sårbarhet trots god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver åkeriverksamhet med godstransporter med lastbil och är verksamt sedan 2018. Branschen kännetecknas av höga kapitalkrav för fordonspark och bränsle, vilket förklarar den höga skuldsättningen men också understryker vikten av adekvat soliditet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 341 855 SEK till 374 994 SEK, en ökning på 9,7% som indikerar effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet trots branschens utmaningar.

Soliditet: Soliditeten på endast 0,2% är extremt låg och indikerar mycket hög belåning. Detta innebär att företaget är sårbart för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 235 106 SEK till 305 254 SEK, en tillväxt på 29,8% som främst drivs av årets vinst och visar på positiv kapitaluppbyggnad.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 487 065 SEK till 3 757 266 SEK, en tillväxt på 7,8% som visar på framgångsrik verksamhetsutveckling och ökade intäkter.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,2% skapar hög finansiell sårbarhet
  • Minskande tillgångar från 3 536 748 SEK till 3 152 372 SEK (-10,9%) kan indikera avveckling av kapital eller försäljning av tillgångar
  • Hög skuldsättning gör företaget känsligt för ränteförändringar och kreditåtstramningar

Möjligheter

  • Stark resultattillväxt på 9,7% visar på god operativ effektivitet
  • Omsättningstillväxt på 7,8% indikerar framgångsrik marknadsutveckling
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 29,8% visar på positiv kapitaluppbyggnad

Trendanalys

Företaget visar starka operativa trender med förbättringar i omsättning (+7,8%), resultat (+9,7%) och eget kapital (+29,8%), men den finansiella strukturen försämras med minskande tillgångar (-10,9%) och extremt låg soliditet. Denna dissonans mellan operativ framgång och finansiell sårbarhet kräver omedelbar åtgärd.