5 763 000 SEK
Omsättning
▲ 69,4%
713 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 163,1%
17,5%
Soliditet
Stabil
12,4%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 615 451 SEK
Skulder:-5 456 162 SEK
Substansvärde:1 159 289 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark operativ utveckling med betydande förbättringar i lönsamhet och tillväxt, men samtidigt oroande tecken på minskade tillgångar som kan indikera en omstrukturering eller försäljning av tillgångar. Den höga vinstmarginalen på 12,4% och resultattillväxten på +163,1% visar att verksamheten genererar god avkastning på omsättningen. Den kraftiga tillväxten i eget kapital med +169,2% är imponerande men bör ses i ljuset av den samtidiga minskningen av totala tillgångar med -20,4%. Den låga soliditeten på 17,5% indikerar ett högt belåningsgrad trots den förbättrade kapitalstrukturen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggverksamhet, förmedling av byggtjänster, anläggningsarbeten samt uthyrning och förvaltning av fastigheter. Denna diversifierade verksamhetsmodell kan förklara den höga vinstmarginalen genom kombinationen av tjänste- och fastighetsrelaterade intäkter. Företaget är etablerat sedan 2016 och har säte i Stockholm.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 271 000 SEK till 713 000 SEK, vilket indikerar effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 17,5% är relativt låg och indikerar ett högt belåningsgrad, vilket kan medföra finansiell sårbarhet vid räntehöjningar eller konjunkturnedgång.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 430 566 SEK till 1 159 289 SEK, en fördubbling som främst drivs av det starka årets resultat och förbättrar företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 3 517 397 SEK till 5 763 261 SEK, en tillväxt på 69,4% som visar på stark marknadsposition och framgångsrik verksamhetsutveckling.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 17,5% skapar finansiell sårbarhet vid räntehöjningar eller ekonomiska nedgångar
  • Minskande tillgångar från 8 307 039 SEK till 6 615 451 SEK kan indikera försäljning av tillgångar eller nedskrivningar
  • Hög belåningsgrad begränsar företagets möjligheter till ytterligare investeringar och expansion

Möjligheter

  • Mycket stark vinsttillväxt på +163,1% visar på effektiv verksamhetsstyrning och god lönsamhet
  • Kraftig omsättningstillväxt på +69,4% indikerar stark marknadsposition och framgångsrik affärsutveckling
  • Betydande ökning av eget kapital med +169,2% förbättrar företagets finansiella grund och kreditvärdighet

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender i lönsamhet och tillväxt men oroande negativ trend i tillgångsutveckling. Den kombinationen kan tyda på en omstrukturering där företaget fokuserar på kärnverksamheten och säljer av icke-strategiska tillgångar, vilket resulterar i högre lönsamhet men mindre totala tillgångar.