450 220 SEK
Omsättning
▲ 46,8%
253 403 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 82%
69,8%
Soliditet
Mycket God
56,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-15

Substansvärdering

Tillgångar:535 067 SEK
Skulder:-161 061 SEK
Substansvärde:370 795 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga tillväxttakt i samtliga nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 56,3% och soliditeten på 69,8% indikerar en mycket lönsam verksamhet med god finansiell stabilitet. Företaget har mer än fördubblat både eget kapital och tillgångar på ett år, vilket pekar på en mycket positiv utveckling och en stark position för framtida investeringar och tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver teknisk konsultverksamhet, produktutveckling och försäljning av styrelektronik och komponenter för klimat- och batterisystem. Den höga vinstmarginalen är typisk för specialiserad teknisk konsultverksamhet och produktutveckling med högt kunskapsinnehåll, där lönsamheten ofta är betydligt högre än i mer generella branscher.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 139 245 SEK till 253 403 SEK, en ökning med 82,0%. Denna förbättring är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad effektivitet och skalbarhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 69,8% är mycket stark och indikerar att företaget har låg belåning och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar. Detta ger en robust finansiell bas för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 161 125 SEK till 370 795 SEK, en tillväxt på 130,1%. Denna starka ökning beror främst på att större delen av årets vinst har balanserats i företaget istället för att utdelas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 306 639 SEK till 450 220 SEK, en tillväxt på 46,8%. Detta visar en stark försäljningsutveckling och framgångsrik marknadspenetration.

Huvudrisker

  • Företagets snabba tillväxt kan medföra kapacitetsutmaningar och risk för kvalitetsförsämring om inte resurserna skalas upp i takt med verksamheten
  • Den höga beroendegraden av tekniska konsultuppdrag kan skapa säsongsvariationer och osäkerhet i intäktsflödet
  • Koncentration på nichesegmentet klimat- och batterisystem skapar exponering för teknologiska förändringar och konkurrens från större aktörer

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 56,3% ger utrymme för investeringar i produktutveckling och marknadsexpansion
  • Den starka soliditeten på 69,8% möjliggör strategiska investeringar och eventuella uppköp utan behov av extern finansiering
  • Den snabba tillväxten i både omsättning och resultat visar på en efterfrågestark marknad och god förmåga att leverera värde till kunder

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka positiva trender med tillväxt över 46% i samtliga kategorier. Omsättningstillväxt på 46,8%, resultattillväxt på 82,0%, eget kapital tillväxt på 130,1% och tillgångstillväxt på 94,6% pekar på en mycket framgångsrik period med både ökad omsättning och förbättrad lönsamhet. Trenderna indikerar ett företag i accelererande tillväxtfas med god finansiell hälsa.