145 000 SEK
Omsättning
▼ 11,6%
98 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 22,8%
60,5%
Soliditet
Mycket God
68%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-08

Substansvärdering

Tillgångar:212 783 SEK
Skulder:-84 024 SEK
Substansvärde:128 759 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande nedåtgående trender i omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 68% indikerar effektiv kostnadskontroll, men den kraftiga minskningen i både omsättning (-11,6%) och resultat (-22,8%) pekar på utmaningar i försäljningsutvecklingen. Den positiva utvecklingen av eget kapital (+26,3%) och tillgångar (+2,6%) visar dock att bolaget fortfarande bygger finansiell styrka.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver utbildning inom flygteknik och utveckling av programvaror med säte i Boden. Verksamhetsmodellen kombinerar tjänster (utbildning) och produktutveckling (mjukvara), vilket kan förklara den höga vinstmarginalen men också göra omsättningen mer volatil beroende på projektcykler och kundtillfällen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 127 000 SEK till 98 000 SEK, en minskning med 29 000 SEK eller 22,8%. Trots lägre omsättning lyckades bolaget behålla en avsevärd vinstnivå.

Soliditet: Soliditeten på 60,5% är mycket stark och visar att över hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god finansiell stabilitet och låg beroendegrad av långivare.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 101 955 SEK till 128 759 SEK, en förbättring med 26 804 SEK. Denna tillväxt på 26,3% beror sannolikt på att årets vinst på 98 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 164 003 SEK till 144 717 SEK, en nedgång med 19 286 SEK eller 11,6%. Detta indikerar färre intäktsgenererande projekt eller kunder under räkenskapsåret.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning med 19 286 SEK på ett år kan indikera förlust av kunder eller avbrutna projekt.
  • Resultatet sjunker snabbare än omsättningen (-22,8% jämfört med -11,6%), vilket kan tyda på stigande kostnader eller sämre marginaler på kvarvarande projekt.
  • Den låga totala omsättningen på 144 717 SEK gör företaget sårbart för ytterligare förlust av enskilda kunduppdrag.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 68% visar att bolaget har en lönsam verksamhetsmodell när projekt finns på plats.
  • Stark soliditet på 60,5% ger goda förutsättningar att investera i tillväxt och klara av konjunkturnedgångar.
  • Tillväxt i eget kapital med 26 804 SEK ger ökad finansiell kapacitet för framtida investeringar och expansion.